Dlaczego wybudowano ośrodek zarybieniowy przy zbiorniku zaporowym Świnna Poręba?

W dotychczasowej dolinie podgórskiej rzeki Skawy, w roku 2016 powstała zapora dolinowa. Budowa zapór dolinowych, niezależnie od rodzaju, zmienia na zawsze całe środowisko życia organizmów wodnych. Pierwsza i najbardziej oczywista zmiana ma miejsce, gdy wody zbiornika wypełniają dotychczasową dolinę podgórskiej rzeki, ale wiele zmian zachodzi również poniżej samej zapory. Zapora Świnna Poręba wytworzyła duży, głęboki zbiornik, w którym woda dzieli się na strefy o różnej temperaturze, zależne od jej gęstości. Woda wypuszczana do Skawy pochodzi z głębokiej, chłodnej warstwy. To spowodowało utratę dotychczasowych siedlisk dla karpiowatych ryb reofilnych poniżej zapory, na rzecz gatunków tolerujących niskie temperatury wody.

Wahania poziomu wody z uwagi na funkcję przeciwpowodziową zbiornika Świnna Poręba, nie są obojętne na środowisko życia ryb, powodują w szczególności zmniejszenie efektów naturalnego tarła, obniżenie produkcji rybackiej oraz negatywnie wpływają na bioróżnorodność i strukturę wiekową ichtiofauny.

Wszystkie ryby odbywają wędrówki, co jest ściśle związane z ich biologią, dzięki nim zapewniona jest ciągłość rozrodcza, ale również możliwość znalezienia pokarmu, odpowiednich miejsc siedliskowych inaczej mówiąc wędrówki warunkują przetrwanie. Kiedy ryby na swojej drodze zastaną przeszkodę, zmniejsza się ich liczebność oraz zaburzeniu ulega struktura gatunkowa.

Wobec powyższego, należało znaleźć kompromis - jak połączyć tak ważną funkcję przeciwpowodziową zbiornika Świnna Poręba, rekompensując jednocześnie jego negatywny wpływ na ichtiofaunę.

Tym kompromisem było rozpoczęcie w roku 2014 r. budowy ośrodka zarybieniowego nad Jeziorem Mucharskim (zbiornik Świnna Poręba) w dolinie Skawy, w malowniczej wsi Świnna Poręba na terenie w gminy Mucharz, w powiecie wadowickim, w województwie małopolskim.

 mapka SP

Ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie to kompleks specjalistycznych obiektów, przede wszystkim:

  • dwukondygnacyjny budynek wylęgarni i podchowalni ryb o powierzchni ponad 850 m², wyposażony we własną stację uzdatnia wody, wysoko wyspecjalizowane urządzenia do natleniania i zarządzania jakością wód, wewnętrzną infrastrukturę hodowlaną składającą się z:
    • 5 obiegów zamkniętych znajdujących się na piętrze (obieg „A” – 16 basenów długostrumieniowych i 50 słoi Weissa, obieg „B” – 6 basenów - o poj. 4 m3 każdy, obieg „C” - 22 baseny - o poj. 1 m3 każdy, obieg „D” – 22 baseny - o poj. 1 m3 każdy, obieg „E” - 12 basenów - o poj. 1 m3 każdy
    • 8 basenów - o poj. 10 m3 każdy  oraz 24 basenów - o poj. 2 m3 każdy  - znajdujących się na parterze;

oraz zewnętrzna infrastruktura hodowlana w tym m.in.:

  • 10 szt. stawów ziemno - betonowych typu „raceways”,
  • 16 szt. basenów rotacyjnych z okrężnym obiegiem wody. 

Ośrodek zarybieniowy działalność hodowlano-produkcyjną rozpoczął w roku 2018 r. Naszym celem od początku działalności jest:

  • produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego z własnych stad tarłowych do zarybiania publicznych wód płynących,
  • utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków i rozwijanie technik wymaganych do hodowli tych gatunków,
  • udział w programach restytucji ryb,
  • produkcja i sprzedaż ryb do konsumpcji.

Mimo krótkiej działalności już zyskaliśmy stałych kontrahentów do odbioru materiału zarybieniowego, w szczególności narybku brzany, wg własnej opracowanej metodzie pozyskiwania komórek rozrodczych i podchowu wylęgu, a wszystko to z własnych stad hodowlanych starannie pielęgnowanych.