Dostępne są wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ w Krakowie, w sprawie zanieczyszczenia rzeki Białki.

Wizja lokalna i badania laboratoryjne potoku bez nazwy wpadającego do rzeki Białki, w tym badania biologiczne fitobentosu (okrzemek i glonów) oraz wód (zooglearne skupiska bakterii) przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie potwierdziły lokalne zanieczyszczenie wód na odcinku ujściowym potoku. Okrzemki są to jednokomórkowe glony, które tworzą zwarte kolonie na rzecznych kamieniach i skałach. Można je dostrzec w formie ciemnobrązowego, bądź ciemnozielonego nalotu na materiale skalnym, co zaobserwowano w korycie rzeki Białki.

W wyższym biegu potoku, poniżej oczyszczalni ścieków w Czarnej Górze nie stwierdzono typowych zmian pogorszenia czystości wód w formie zawiesin, klarowności bądź osadów, co potwierdzają też pobrane z oczyszczalni próby ścieków.

Osad stwierdzony w korycie rzeki Białki powstał na skutek obecności mikroorganizmów i glonów, których rozwojowi sprzyjała utrzymująca się wysoka temperatura powietrza oraz niskie stany wody w rzece.

Przypomnijmy, iż informację o możliwym zanieczyszczeniu Białki otrzymaliśmy w dniu 25 października. Służby terenowe Wód Polskich natychmiast podjęły działania. Obecnie pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują sytuację w terenie.

 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na stronie WIOŚ Kraków