Nawiązując do pojawiających się  ponownie na portalach społecznościowych niezweryfikowanych i nieprawdziwych informacji na temat prac na rzece Dunajec w Zbylitowskiej Górze dementujemy nieprawdziwe informacje.

Po pierwsze, wpis Towarzystwa Na Rzecz Ziemi sugeruje, że prace przeciwpowodziowe, które miały być prowadzone na rzece Dunajec mogły doprowadzić do „zniszczenia setek gniazd brzegówek”. Jest to nieprawda. Prace były zaplanowane i realizowane tylko w taki sposób, by nie powodować szkód w środowisku, a zwłaszcza ochronić  siedliska gatunków chronionych ptaków W związku z powyższym stanowiska lęgowe zlokalizowane na prawym brzegu rzeki Dunajec pozostały nietknięte. 

Po drugie, przedstawiciele Towarzystwa Na rzecz Ziemi sugerują, że cyt:, „RDOŚ w Krakowie postanowił zalegalizować bezprawie i milczącą zgodą przyczynić się do dalszej dewastacji Dunajca”. To również fałszywa teza. Wody Polskie w Krakowie, działając na rzecz ochrony środowiska,  zleciły ekspertyzę ichtiologiczną, która wskazała, że nie doszło do strat w ichtiofaunie, cyt: „stwierdzić należy, że szkoda w środowisku względem chronionych gatunków ryb stanowiących przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Dolny Dunajec PLH120085 nie miała miejsca. Nie wystąpił istotnie negatywny wpływ na warunki bytowania, w tym na przeżywalność, żerowanie i rozmnażanie ryb….”. „…Omawiany odcinek Dunajca, chociaż jest cenny przyrodniczo, nie stanowi kluczowego siedliska bytowania żadnego z chronionych gatunków ryb oraz ryb będących przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000….”

„Autor ekspertyzy przeprowadził również wywiad z przedstawicielem użytkownika rybackiego – Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnowie, który stwierdził, że nie zgłasza informacji o ewentualnych stratach w ichtiofaunie, strat takich również nie zgłaszali wędkarze. Co istotne, prace odbywały się poza okresem tarła ryb”

Po trzecie, informujemy także, że proces zagospodarowania hałdy żwiru został opisany w ekspertyzie ichtiologicznej i będzie prowadzony w sposób najbardziej korzystny dla ichtiofauny. Materiał żwirowy będzie wykorzystany do zasypu przy istniejących budowlach na lewym brzegu w miejscowości Sieciechowice, a nie przy ujęciu wody dla miasta Tarnowa zlokalizowanym na prawym brzegu, jak informują przedstawiciele Towarzystwa Na Rzecz Ziemi we wpisie.

Po czwarte, Towarzystwo na Rzecz Ziemi pisze również cyt: „mimo istniejących dróg dojazdowych Wody postanowiły wyrąbać w lesie łęgowym i zaroślach wierzbowych (też chronione siedliska w obszarach Natura 2000) nową drogę… To co zostanie z chronionych, wyciętych siedlisk ma zostać zutylizowane.” Są to kolejne fałszywe stwierdzenia.

Informujemy, że zgodnie z dokumentacją opracowaną na potrzeby sporządzenia planu zadań ochronnych rzeki Dunajec, a będącą w posiadania przez RDOŚ w Krakowie, dla obszaru Natura 2000 Dolny Dunajec PLH120085, szerokie pasy terenów przybrzeżnych rzeki Dunajec zajęte są przez zadrzewienie łęgowe, nie mieszczące się jednak w definicji siedlisk przyrodniczych *91E0 z zał. I Dyrektywy Siedliskowej. Na obszarze planowanej inwestycji występuje zbiorowisko wiklin nadrzecznych stanowiące formę zaroślową. Natomiast w definicji siedliska przyrodniczego wyraźnie jest mowa o lasach.

Dodatkowo pozyskany materiał faszynowy nie zostanie zutylizowany, jak komunikuje wpis Towarzystwa na Rzecz Ziemi a będzie wykorzystany do zabezpieczenia brzegu wraz z materiałem żwirowym.

Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.