Omówienia wstępnych założeń projektu w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja było przedmiotem spotkania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z przedstawicielami Słowackiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej. W trakcie spotkania strona polska zaprezentowała propozycję opracowania koncepcji ochrony przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Białki (Biela Voda).
26 września 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła Program Interreg Polska – Słowacja 2021-2027. Pograniczne polsko-słowackie korzysta ze środków Interreg już od 2004 r. Program Interreg Polska – Słowacja ma na celu rozwój współpracy polsko-słowackiej w istotnych dla obszarów przygranicznych dziedzinach. Zakres wsparcia jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania rozwojowe, jakie określono w analizie społeczno-gospodarczej przeprowadzonej dla polsko-słowackiego pogranicza, z uwzględnieniem celów i wymogów określonych w obowiązujących aktualnie dokumentach unijnych oraz w zgodności z dokumentami krajowymi. Budżet Programu to 129,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Spotkanie z przedstawicielami strony słowackiej dotyczyło omówienia wstępnych założeń wspólnego projektu, który jednostki mogłyby realizować w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja. W trakcie spotkania strona polska zaprezentowała propozycję opracowania koncepcji ochrony przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Białki (Biela Voda).
Zaznaczyć należy, że przygranicze jest obszarem szczególnie cennym przyrodniczo w skali obu krajów, a na obszarze zarządzanym przez RZGW w Krakowie znajduje się ok. 103,1 km cieków granicznych, którymi przebiega granica państwowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką. Są to tereny narażone na dynamiczne zmiany warunków meteorologicznych i hydrologicznych.
Zmiany klimatu powodują okresowe susze, pożary oraz deszcze nawalne, które mogą skutkować podtopieniami i powodziami. Dlatego najważniejsze cele w obszarze środowiska to:
- Zwiększenie odporności na zmiany klimatu i zjawiska ekstremalne,
- Rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury,
- Wspieranie zachowania bioróżnorodności, w tym inwentaryzacja przyrodnicza, ochrona i podnoszenie świadomości znaczenia obszarów chronionych,
- Usprawnienie transgranicznej współpracy w zakresie bezpieczeństwa ludności, w tym w zakresie zarządzania kryzysowego.
Obszar Projektu Interreg Polska – Słowacja