W ramach podjętych działań na rzecz zabezpieczenia przeciwpowodziowego między Krakowem a Zawichostem, Dyrekcja RZGW w Krakowie spotkała się z przedstawicielami samorządów, by poinformować i  przedstawić stopień zaawansowanie prac nad projektem.

 

OBSZAR OPRACOWANIA

Obraz1mapa obszaru wis sand 26042023

 

RZGW w Krakowie zleciło opracowanie Studium Wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru między Krakowem a Zawichostem, pn.  „Program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem, z uwzględnieniem ochrony przed powodzią węzła tarnobrzesko-sandomierskiego”.

Celem Programu jest zwiększenie ochrony przed powodzią między Krakowem a Zawichostem ze szczególnym uwzględnieniem doliny Wisły na tzw. „odcinku sandomierskim”,  tj. od ujścia Nidy do ujścia Sanu. Program obejmuje także aspekty związane z ograniczeniem niedoborów wody i zapobieganiem skutkom suszy.

Opracowanie Studium Wykonalności dla tego obszaru stanowi realizację zobowiązań i ustaleń podjętych między RZGW w Krakowie a stroną samorządową i jest wynikiem ustaleń prac zespołu, który został powołany do spraw poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie „Wisły Sandomierskiej” Zarządzeniem Prezesa PGW WP.

Przypomnijmy, iż do głównym zadaniem Zespołu było wypracowanie optymalnej listy działań dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie „Wisły Sandomierskiej”, w szczególności:

  • identyfikacja zagadnień problemowych w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego na obszarach dorzecza Wisły w rejonie „Wisły sandomierskiej”,
  • wypracowanie kierunków zmian w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji zbiorników redukujących falę powodziową,
  • zwiększenie retencji, zarówno dla celów ograniczania ryzyka powodziowego, jak i dla środowiska.

{gallery}krk/wissand26.042023{/gallery}