Wody Polskie RZGW w Krakowie wraz z Wodociągami Miasta Krakowa konferencją prasową w dniu 6 sierpnia br. rozpoczęły nowy program edukacji ekologicznej. Wspólny projekt, który realizowany jest we współpracy z Gminą Dobczyce, to rejsy po unikatowym w skali kraju Zbiorniku Dobczyckim. 

Program rejsów stanowi rozszerzenie oferty edukacji ekologicznej prowadzonej przez organizatorów od wielu już lat. Ma na celu zapoznanie uczestników z problematyką ochrony jakości zasobów wodnych, budowanie i podtrzymywanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę  przyrody, a w szczególności jakości środowiska wodnego. Rejsy to niepowtarzalna, interaktywna lekcja przybliżająca funkcje zbiornika zaporowego, takie jak: przeciwpowodziowa, łagodząca skutki suszy oraz jako zasób wody pitnej dla miasta Krakowa.

Rejsy to również okazja do poznania roli PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie jako zarządcy zbiornika. Wody Polskie prowadzą  racjonalną politykę  określoną w planach gospodarowania wodami dla dorzeczy, spełniając tym samym cele środowiskowe.

Nasze działania na zbiorniku mają charakter wielozadaniowy. Wody Polskie sprawują nadzór nad obiektami o znaczeniu hydrotechnicznym zlokalizowanymi na obszarze zbiornika, takimi jak zapora, obwałowania czy elektrownia wodna.

Podczas rejsów po zbiorniku, uczestnicy poznają jego historię, funkcje w regionie, a także znaczenie obiektów hydrotechnicznych administrowanych przez RZGW w Krakowie. 

Bardzo ciekawym punktem na mapie zbiornika jest również gospodarstwo rybackie zarządzane przez Wody Polskie. Racjonalna gospodarka rybacka prowadzona na Zbiorniku Dobczyckim, która polega na odłowach ryb roślinożernych przy jednoczesnym zarybianiu rybami drapieżnymi,  przyczynia się do poprawy jakości wody pitnej w zbiorniku – o czym między innymi mówiła Małgorzata Sikora Dyrektor RZGW w Krakowie.

Przypomnijmy, Zbiornik Dobczycki zlokalizowany jest na rzece Raba około 20 km na południe od Krakowa. Jego powierzchnia wynosi ponad 1000 ha, gromadząc 120 mln m3 wody, a średnia głębokość zbiornika to ok. 11 m.

 

Zobacz materiał w TVP3 Kraków