PGW WP RZGW w Krakowie, w związku z opublikowaniem artykułu w dniu 13 lipca 2019 r. w Gazecie Krakowskiej pt. „Inwestowali w oazy zieleni, a teraz je stracą. W miejscu ogródków działkowych będzie wał przeciwpowodziowy”, wyjaśnia, iż nadrzędnym celem budowy wału przeciwpowodziowego rzeki Biała jest ochrona mieszkańców Tarnowa przed skutkami powodzi.
Należy przypomnieć, iż Region Wodny Górnej Wisły nawiedzały liczne powodzie, w tym największa w w 2010 r. Właśnie rzeka Biała oraz jej prawobrzeżny dopływ - potok Wątok stwarza największe zagrożenie powodziowe dla Tarnowa. Realizacja tej inwestycji pozwoli na ochronę przed zalaniem terenu miasta Tarnowa o powierzchni ok. 63 ha, a przy założeniu zasięgu powodzi, który miał miejsce w 2010 r. szacuje się, że wykonanie wszystkich zadań na rzece pozwoli uniknąć szkód powodziowych o wartości ok. 60 mln zł.
Zadanie, o którym mowa realizowane jest w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły finansowanego ze środków pożyczki Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy pn.: Budowa prawego wału rzeki Biała w m. Tarnów, a wybrany wariant inwestycyjny polegający na budowie obwałowania na terenie ogródków działkowych jest najkorzystniejszy z uwagi na skuteczność ochrony przeciwpowodziowej, jak i środowiska przyrodniczego.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie, w ramach ustaleń środowiskowych stwierdził, iż realizacja inwestycji wymaga likwidacji zabudowy ogródków działkowych z obszaru o pow. ok 12 ha w związku z przeznaczeniem terenu pod wał i strefę międzywala.
W ramach inwestycji, w latach 2014-2015, zostały przeprowadzone konsultacje społeczne z udziałem Inwestora oraz zarządu, właścicieli i użytkowników ogrodów działkowych "Semafor". Wynikiem przeprowadzonych konsultacji było pozytywne zaopiniowanie przez zarząd ogrodów działkowych "Semafor" przebiegu trasy wału.
Zgodnie z politykami Banku Światowego, RZGW w Krakowie podjął działania mające na celu pozyskanie nieruchomości zamiennych.
Należy podkreślić, iż pozostawienie altan lub innych obiektów działkowych na terenie międzywala nie jest możliwe, ze względu na zakłócenie swobodnego przepływu wód powierzchniowych podczas powodzi. Ponadto obiekty te mogą być niesione wraz z wodami powodziowymi na tereny położone poniżej ogródków, tworząc jednocześnie zatory na rzekach i potokach.
Również w tym roku, z właścicielami ogródków działkowych oraz prezesem ROD „Semafor” odbyły się spotkania, na których omówione zostały zasady dotyczące ustalenia i wypłat odszkodowań oraz przedstawiono działania minimalizujące negatywne oddziaływania inwestycji.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zapewnia, że przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzone zostaną wszelkie niezbędne działania mające na celu skompensowanie oddziaływań na wywłaszczonej nieruchomości.