Nawiązując do doniesień medialnych dotyczących domniemanego zasypywania polderu zalewowego w dorzeczu górnej Wisły informujemy, że teren dotyczy kopalni żwiru, znajdującej się w dwóch zakolach na zawalu rzeki Wisły w m. Rozkochów. Od ok. 20 lat trwają tu prace związane z eksploatacją kruszywa. W związku z tym w wyrobiskach utworzyły się baseny wodne zasilane wodami gruntowymi. Obecnie firma wydobywcza przystąpiła do zasypywania basenów poeksploatacyjnych, co jest zgodne z kierunkami rekultywacji będącymi w jej posiadaniu. Zgodnie z raportem po dzisiejszej wizji terenowej przeprowadzonej przez pracowników Wód Polskich, materiał do zasypu wyrobiska przywożony jest z kopalni „Janina”. Jest to żwir popłuczkowy frakcja 0-125 mm. Pracownikowi Zarządu Zlewni w Krakowie został przedstawiony list przewozowy, który świadczy o legalności przewozu przez firmę.
Informujemy, że każda prowadzona rekultywacja wyrobisk po wydobyciu kopalin winna odbywać się na podstawie koncesji starosty. Przepisy ustawowe nakładają na organ kontrolny, w tym wypadku Starostę Chrzanowskiego, obowiązek kontroli wykonania obowiązku rekultywacji, która polega na sprawdzeniu co najmniej raz w roku zgodności wykonywanych zabiegów z dokumentacją rekultywacji.
Mając na uwadze zaistniałą sytuację informujemy, że Wody Polskie wystąpią z prośbą o przekazanie informacji pokontrolnych od Starosty, w zakresie zgodności prowadzonych działań z decyzją. Budowa polderów w rejonie istniejących zakoli starorzeczy Wisły została wskazana w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Dorzecza Wisły. Jest to działanie, które będzie realizowane w przyszłości i będzie wiązało się z budową obwałowań odgradzających teren polderu oraz specjalnych urządzeń, które pozwolą doprowadzać nadmiar wody z międzywala Wisły w przypadku powodzi.
Basen poeksploatacyjny powstały w miejscu wyrobiska w związku z działaniem kopalni.