Zjawiska lodowe

Utrzymujący się silny mróz na rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły spowodował intensywny rozwój zjawisk lodowych. Pokrywa lodowa maksymalnie o grubości 10 cm występuje na awanportach śluz na Wiśle i na Kanale Łączany - Skawina. Na Wiśle od ujścia Nidy do ujścia Wisłoki rozwinął się śryż i lód brzegowy o natężeniu 10%. Dodatkowo, na górnym odcinku Dunajca i jego górskich dopływach, takich jak Biały Dunajec, Łososina oraz na Czarnej Orawie obserwuje się lód brzegowy o grubości do 10 cm. Również na Skawie i Sole oraz na całym odcinku Nidy i Czarnej Staszowskiej utrzymuje się śryż i lód brzegowy. Cały odcinek Popradu pokryty jest śryżem (maksymalnie do 90%).

 

Śryż na Wiśle

Śryż czyli zjawisko lodowe, stanowiące etap zamarzania cieku

 

Aktualne stany wód

W ciągu minionej doby na rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły wystąpiły głównie spadki stanów wód. Natomiast wraz z rozwojem zjawisk lodowych nastąpiły wzrosty stanów, m.in. na górskich dopływach Dunajca - do 21 cm na Lepietnicy i na Kamienicy, Piekielniku, Ochotnicy. W zlewni Soły do 19 cm na Bystrej i Żabniczance oraz na Czarnej Staszowskiej w Rakowie 20 cm. Kilkucentymetrowe wzrosty wystąpiły również w górnym odcinku Skawy, w zlewni Nidy i na Rabie.

Zwierciadła wód w regionie układają się głównie w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich.
W strefie stanów wysokich znajdują się górskie dopływy Soły (Bystra, Żabniczanka, Żylica, Koszarawa) i Dunajca (Lepietnica, Ochotnica) oraz Szreniawa i Breń, a także dopływy Nidy. Na Nidzie w profilu wodowskazowym (Pińczów) utrzymuje się przekroczony stan ostrzegawczy. Zwierciadło Wisły poniżej ujścia Wisłoki układa się w strefie stanów wysokich, pozostały odcinek znajduje się w strefie stanów średnich.

 

Screenshot 2024 01 10 at 13 09 11 Mapa Hydro IMGW PIB

źródło: Mapa hydro IMGW-PIB

 

Informacja o zbiornikach

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Obserwuje się malejące dopływy do zbiorników Tresna, Świnna Poręba, Dobczyce i Chańcza. Zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe większe niż wymagane w instrukcji gospodarowania wodą. Wyjątkiem jest zbiornik Świnna Poręba, która dysponuje aktualnie 68% wymaganej rezerwy powodziowej, przy aktualnym odpływie 24 m3/s. Nadwyżka zretencjonowanej objętości wody ponad NPP odprowadzana jest ze zbiornika przez elektrownię. Została odbudowana rezerwa powodziowa zbiornika Dobczyce.