Udrożnienie obiektów stanowiących przeszkodę dla migracji ryb i organizmów wodnych oraz przywrócenie właściwego stanu technicznego istniejących budowli, to cele realizacji inwestycji, która będzie stanowić kontynuację realizacji „Programu przywrócenia drożności i ochrony rzeki Kamienicy Nawojowskiej w Nowym Sączu wraz z kluczowymi działaniami likwidującymi bariery dla ryb”. W jej ramach zostanie przeprowadzona inwestycja pn.Przebudowa 3  progów w km 3+228, 3+773 i 5+047 rzeki Kamienicy m. Nowy Sącz, woj. Małopolskie”.

2023.10.10 1

Rzeka Kamienica przepływająca przez cały Beskid Sądecki, zbierająca wody z Pasma Jaworzyny Krynickiej oraz Beskidu Niskiego, znana jest z nagłych wezbrań i zalewania terenów sąsiadujących z korytem rzeki. Z uwagi na jej położenie i znaczenie w skali regionu, Kamienica Nawojowska przez wielolecia była zabudowywana. Wybudowane stopnie przez lata spełniały swoją rolę, zapewniając stabilność dna cieku. Miało to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa sąsiadującej i krzyżującej
się z ciekiem infrastruktury, jak m.in. drogi i mosty. Obecnie wiele budowli jest uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych, a te które wciąż funkcjonują stanowią przeszkodę dla migracji ryb i innych organizmów wodnych.

W ramach zadania pn. Przebudowa 3 szt. progów w km 3+228, 3+773 i 5+047 rzeki Kamienicy m. Nowy Sącz, woj. Małopolskie, pracami objęte zostaną 3 obiekty – progi. 

Na dwóch z nich wykonane zostaną między innymi:

  • Pochylnie kamienne z bystrotokami,
  • Kanały migracyjne, które umożliwią migrację organizmów w warunkach niskich przepływów,
  • Bystrza w formie kaskady.

W przypadku trzeciego z nich możliwe będzie zastosowanie innowacyjnego rozwiązania, poprzez częściową rozbiórkę piętrzenia i przebudowę na pochylnie. Zostaną także zastosowane nieregularnie poukładane głazy. Dolne stanowisko zostanie ubezpieczone narzutem z kamienia ciężkiego, obniżonym na wejściu do przepławki. Migracja będzie odbywać się kanałem „wyciętym" i meandrującym w płycie. Urządzenie ma w swoim założeniu, odzwierciedlać warunki panujące w małych potokach górskich.

2023.10.10 2

 

2023.10.10 4

 

Poza tym na terenie Nowego Sącza Wody Polskie w Krakowie realizują projekt:

Bezpieczna Wisła – Ekologicznie w przyszłość

Obecnie realizowane są dwa projekty, obejmujące swoim zakresem działania i analizy związane z powodziami opadowymi w zlewniach zurbanizowanych. Celem ich jest wspomożenie jednostek samorządu terytorialnego w wypracowaniu jednolitych metod i narzędzi do prowadzenia działań w zakresie powodzi miejskich. Dostarczą one kompletnych wyników dla wybranych miast na obszarze kraju, w tym dla Nowego Sącza. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej realizuje projekt pn. „Opracowanie poradnika w zakresie identyfikacji obszarów zagrożonych wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych”, w ramach którego Nowy Sącz wskazany został jako zlewnia pilotażowa, dla której przeprowadzone zostaną analizy, stanowiące podstawę dalszych rekomendacji dla innych miast.

Obszar Nowego Sącza jest obszarem o wysokim zagrożeniu powodziowym, zarówno w zakresie powodzi rzecznych, jak również powodzi miejskich. W ostatnich latach występowanie ekstremalnych zjawisk nasila się, co potwierdzają odnotowane ilości interwencji straży pożarnych, jak również służb Wód Polskich.

W ramach prac projektowych, przeprowadzone zostaną następujące analizy dla obszaru Nowego Sącza, zebrane w  3 różnych wariantów:

  • Wariant 1 – ogólny, polegający na wyznaczeniu obszarów narażonych na podtapianie na podstawie identyfikacji obszarów bezodpływowych oraz wskazanie miejsc potencjalnej retencji na obszarze całego miasta (analizy zostały zakończone);
  • Wariant 2 – który zidentyfikuje obszary zagrożone wodami opadowymi z uwzględnieniem wpływu sieci kanalizacyjnej w sposób uproszczony. Realizowany na obszarze całego miasta,
    jego wyniki będą dostępne w listopadzie br.;
  • Wariant 3 - analiza rozszerzona dla wybranych zlewni pilotażowych dla sieci kanalizacji deszczowej, prezentująca wpływ opadu atmosferycznego na kształtowanie się odpływu powierzchniowego poprzez kanalizację deszczową dla wybranego fragmentu miasta (zlewni pilotażowej). Jej wyniki będą dostępne w grudniu br.             

Drugim projektem, realizowanym na obszarze regionu wodnego Górnej Zachodniej Wisły oraz Górnej Wschodniej Wisły przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, jest „Kontrakt 5.7.2 Program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”.

Jednym z zadań realizowanych w ramach projektu są analizy zwiększenia pojemności retencyjnej wybranych obszarów miejskich w koincydencji z wezbraniami w rzekach wraz z analizą spowodowaną oddziaływaniem sieci kanalizacji deszczowych.

W ramach projektu przewidziano wykonanie pogłębionych analiz dla sieci kanalizacji deszczowej dla wybranych zlewni pilotażowych (Wariant 3) w kilku miastach na obszarze projektu, w tym także dla Nowego Sącza.

W przypadku tego projektu poza przedstawieniem skali problemu i oceny zagrożenia, dodatkowo zostaną przeanalizowane potencjalne działania, mające zredukować ryzyko, w tym zielono-błękitna infrastruktura, rozszczelnianie powierzchni utwardzonych, budowa zbiorników retencyjnych, czy też wykorzystanie retencji kanałowej w sieci kanalizacji deszczowej. Wyniki dla tej zlewni dostępne będą w listopadzie br.

Zgodnie z założeniami metodycznymi na potrzeby realizacji Wariantu 3, aby opracowany produkt był jak najbardziej wiarygodny i możliwy do wykorzystania przez miasto, zaplanowano przeprowadzenie kampanii pomiarowej na potrzeby budowy i kalibracji modelu hydraulicznego. Kampania pomiarowa dla zlewni wytypowanej do analiz w projekcie KZGW została już zakończona, natomiast kampania dla innej zlewni wskazanej do opracowania w ramach projektu RZGW Kraków jest obecnie realizowana.