W związku z pojawianiem się w przestrzeni medialnej informacji niekompletnych  nt. działań Wód Polskich w Krakowie na potoku Roztoczanka, które mogą wprowadzać opinię publiczną w błąd informujemy:

Po pierwsze, potok Roztoczanka jest stale monitorowany przez służby Nadzoru Wodnego w Nowym Sączu.

Po drugie, począwszy od roku 2003 roku, wykonano między innymi: ubezpieczenia z walców siatkowo-kamiennych, czy ubezpieczenia z narzutu kamiennego na geowłókninie. Następnie w roku 2011 wykonany został remont istniejącego ubezpieczenia oraz fragmentarycznie nowe  ubezpieczenia z narzutu kamiennego. Dodatkowo, po wezbraniach, które wystąpiły w 2021 roku, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nowym Sączu, przeprowadził prace, które obejmowały między innymi wycinkę przerostów wiklinowych porastających brzegi i skarpy koryta, naprawę osuniętych skarp, odcinkowe udrożnienie koryta i uzupełnienie narzutu z kamienia, zasyp wyrw i udrożnienie koryta.

Po trzecie, podczas kilkukrotnie przeprowadzonych w 2023 roku kontroli stan koryta potoku oceniono jako dobry. Należy podkreślić, że w normalnych warunkach, koryto potoku mieści podwyższone przepływy. Woda natomiast występuje z koryta w przypadku przepływu ponadnormatywnego, a taki wystąpił na potoku Roztoczanka trzykrotnie w roku 2021 oraz dwukrotnie w roku 2023. Przepływy te nie pomieściły się w korycie, co spowodowało podtopienia i zalania trenów wzdłuż cieku. W tej zlewni obserwujemy powtarzające się od kilku lat gwałtowne burze.

Po czwarte, kluczowe znaczenie w zwiększaniu szkód powodziowych na terenach sąsiadujących z tym potokiem oraz występowania wody z koryta, zalania pól, drogi i posesji ma lokalizacja na tym odcinku szeregu mostków i przepustów nie spełniających wymogów co do ich kształtu i wielkości. To na tych obiektach, które istotnie zwężają przekrój regulacyjny, następuje blokowanie przepływu. Na opisanym kilometrowym odcinku potoku takich obiektów jest aż sześć.

Po piąte, żaden z właścicieli tych obiektów, tj. mostków i przepustów nie podjął żadnych działań w celu ich przebudowy, mimo iż takie działania zostały im wskazane w 2021 r. Aktualnie, Zarząd Zlewni w Nowym Sączu wystąpił do właścicieli obiektów o przedstawienie dokumentów, na podstawie których obiekty zostały wykonane, w celu weryfikacji ich zgodności z przepisami. Dalsze kroki będą uzależnione od uzyskanych informacji.

Po szóste, pracownicy Wód Polskich na bieżąco dokonują wycinki przerostów odrastających na skarpach i na istniejących umocnieniach potoku. Od dnia 31 sierpnia 2023 r. pracownicy Grupy Wsparcia Technicznego Nadzoru Wodnego Nowy Sącz pracują na potoku Roztoczanka usuwając powalone w korycie drzewa, docinając gałęzie wiszące nad korytem, udrażniając potok z zatorów. Gałęzie i pnie drzew odkładane są kolejno na brzegi, skąd powinny być zebrane i zagospodarowane przez ich właścicieli, ponieważ są ich własnością.

Właściciele, jak i przedstawiciele gminy zostali poinformowani o tym fakcie podczas wizji w terenie w dniu 31 sierpnia 2023 r.

Biorąc pod uwagę często występujące w zlewni tego potoku intensywne burze, ponadnormatywne opady, powtarzające się fale powodziowe i szkody,  PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie w ramach realizowanego obecnie programu „Bezpieczna Wisła” uwzględni opracowanie koncepcji suchego zbiornika w zlewni potoku Roztoczanka.