Przedstawiciele PGW Wody Polskie podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Kielcach zaprezentowali dzisiaj samorządowcom Województwa Świętokrzyskiego realizowane obecnie i już zaplanowane działania oraz inwestycje na terenie ich województwa.

2023.04.27_Kielce_1.jpg


Obecny na spotkaniu Zastępca Prezesa Wód Polskich Wojciech Skowyrski przedstawił zebranym najpilniejsze wyzwania w zakresie gospodarki wodnej:

- Przez wiele lat zastanawialiśmy się jak przeciwdziałać powodzi. Teraz jednak musimy się także mierzyć z problemem susz. Żeby przeprowadzić konieczne inwestycje, potrzebujemy konsensusu społecznego. Samorządy i mieszkańcy muszą nam udostępnić miejsce w tym celu. Nie wystarczy już budowa wałów. Musimy zatrzymać wodę tak, aby ją wykorzystać, a jednocześnie żeby nie stanowiła zagrożenia powodziowego. Dlatego planujemy i realizujemy wiele kompleksowych projektów w tym celu. Mamy tu pod szczególną uwagą rolnictwo, które z problemem suszy radzi sobie najsłabiej.

 

2023.04.27 Kielce
Dariusz Gorzkiewicz - Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Sandomierzu, przedstawił szczegółowo raport ze zrealizowanych niedawno, realizowanych obecnie i zaplanowanych inwestycji w regionie:

"Wody Polskie są w ciągłym procesie inwestycyjnym. Wszystkie nasze działania realizowane są w zamyśle zachowania wód w jak najlepszej ilości i jakości.

Aktualnie główne realizowane zadania inwestycyjne w województwie świętokrzyskim to:

  • Ochrona przeciwpowodziową Sandomierza (kompleksowa inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo miasta i okolic za ponad 200 mln złotych, jest w trakcie odbiorów końcowych i już działa);
  • Zwiększenie zdolności retencyjnej w zlewni rzeki Lipnicy wraz z przystosowaniem budowli piętrzących do nawodnień na terenie gm. Małogoszcz i Oksa;
  • Zwiększenie zdolności retencyjnej w zlewni rzeki Białej Nidy poprzez przystosowanie przepompowni nawadniającej w m. Popowice do nawodnienia obiektu melioracyjnego "Tyniec - Popowice" na terenie gm. Oksa;
  • Przebudowa jazu na rz. Nidzicy w m. Kamyszów, gm. Kazimierza Wielka;
  • Zwiększenie zdolności retencyjnej w ciekach i na obiektach "Lipnica" i "Mniszek", gm. Małogoszcz;
  • Zabezpieczenie przeciwpowodziowe m. Ostrowiec Świętokrzyskiego w oparciu o regulację rzeki Modły (w trakcie odbiorów, już działa).

 Wiele inwestycji jest już zaplanowanych i czeka tylko na środki z funduszy europejskich. Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreślał:

- Jesteśmy pełni optymizmu w kwestii naszych inwestycji, które chcemy realizować wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Budowa zbiorników retencyjnych na tym terenie niestety jest w ostatnim czasie utrudniana przez Unię Europejską, która obecnie nie życzy sobie inwestycji na rzekach, chociaż wcześniej takie inwestycje były przez nią mile widziane na zachodzie Europy. Planujemy wieloletni program o wartości 10 miliardów złotych, w którym jest ujęte między innymi tzw. "morze bzińskie". To będą pieniądze z budżetu państwa.