Pracownicy Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie od wielu dni aktywnie podejmują działania zmierzające do minimalizacji skutków występowania fal wezbraniowych w Małopolsce. W związku z intensywnymi opadami deszczu w ostatnich dniach oraz aktualną sytuacją hydrologiczną na południu kraju sytuację koordynuje Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej.

 

Przy użyciu własnych służb terenowych Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach i urządzeniach wodnych. W przypadku wystąpienia wezbrania współpracujemy z wojewódzkimi, powiatowymi oraz gminnymi centrami zarządzania kryzysowego, w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach, będących na terenie tych jednostek. Służby terenowe współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości dla wód wezbraniowych.

 

1q

 

Na skutek obfitych opadów w trakcie ostatniego weekendu miejscami doszło zniszczeń i zalań posesji. Najbardziej niekorzystna sytuacja hydrologiczna nastąpiła w zlewni potoku Cichy i potoku Bystry. W sobotę 20.08.2022 r. wystąpiły szczególnie intensywne opady deszczu oraz burze, które były przyczyną gwałtownych i znaczących wzrostów stanów wód na ciekach na terenie NW Nowy Targ. Spływ powierzchniowy/stokowy na terenie zlewni potoku Cichy i potoku Bystry wywołał wyjście wód z koryt zasadniczych. Spowodowało to podtopienia, zalania oraz nastąpiło rozmycie skarp brzegowych powodując lokalne wyrwy a także uszkodzenia w budowlach.

 

2q

 

Bilans zgłoszonych szkód w okresie objętym niniejszą informacją wygląda następująco:

Miejscowość Nowe Bystre - Ratułów - potok Tylków (prawy dopływ pot. Bystry  rozmyta droga, podmyte skarpy w obrębie mostu dojazdowego do posesji).

Miejscowość Ratułów  - potok Bałków (rozmyte koryto szczególnie w obrębie mostu w ciągu drogi powiatowej).

Miejscowość Ratułów  - potok Kowalków (wody wezbraniowe wystąpiły na lokalną drogę powodując jej zniszczenie i zalanie okolicznych posesji niesionym materiałem błotnym z rumoszem skalnym). Ponadto utworzył się zator na przepuście, już odtworzono drożność w korycie.

Miejscowość Ciche - potok Cichy, brzeg lewy - podmyte betonowe ogrodzenie przewróciło się i fragmenty muru zalegają w korycie potoku, rozmyte ubezpieczenie z narzutu kamiennego.

Miejscowość Ciche - potok Cichy, brzeg prawy - rozmyta skarpa w bezpośredniej sąsiedztwie budynków mieszkalnych.

Ponadto na potoku Ciche stwierdzono punktowe i odcinkowe rozmycie narzutu kamiennego wykonane jako zabudowa wyrw w latach ubiegłych przez PGW WP.

Wciaż na bieżąco weryfikowane są także wszelkie inne wpływające zgłoszenia.

 

3q

 

Na dzień dzisiejszy stany wód w korytach cieków utrzymują się w strefie stanów średnich i sporadycznie wysokich z silną  tendencją spadkową. Jednak możliwe opady deszczu z towarzyszącymi lokalnie burzami, mogą ponownie wpłynąć na pogorszenie sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco przez Wody Polskie RZGW w Krakowie.