W działaniach edukacyjnych Wód Polskich namawiamy wszystkich do racjonalnego gospodarowania wodą i korzystania z rozwiązań, które mogą pomóc ją zaoszczędzić. Najwyższej jakości wodę pitną wszyscy powinniśmy szanować i oszczędzać, zarówno na poziomie gospodarstw domowych, jak i gminnym czy krajowym.  Nasz kraj należy do najuboższych w zasoby wodne w całej Unii Europejskiej.

W wielu regionach, gdzie okresowo pojawia się deficyt wody w środowisku, od lat stosuje się rozwiązania, które pomagają zmniejszyć użycie wody do celów gospodarczych. Jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań jest wybór do przydomowych i miejskich upraw roślinności odpornej na suszę, niewymagającej intensywnego podlewania.

W polskich warunkach zamiast trawników doskonale sprawdzają się łąki kwietne. Zamiast chłonąć wodę, doskonale zachowują wilgoć w glebie.

Łąki stanowią zbiorowisko roślinności zróżnicowane pod względem siedliskowo-florystycznym. Dzięki systemowi korzeniowemu roślin są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów absorbują znaczne ilości wody. Ponadto wiele gatunków spośród nich to rośliny miododajne bardzo istotne dla zapylaczy. 

Sianie łąk kwietnych jest także praktyczne. Nie wymagają one bowiem regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Zastępując nimi trawę, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Kosi się je tylko dwa razy do roku.

W ramach akcji Wysiewamy łąki kwietne! Wody Polskie w Krakowie wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej miasta Krakowa wysiały łąkę na skwerze przy moście Zwierzynieckim. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli podziwiać swoją własną pełną kwiatów i ziół kwitnącą łąkę.