Nasze gospodarstwo zmodernizuje 20 km wałów przeciwpowodziowych na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta.

Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe swoim bezpośrednim sąsiedztwem będą chronić 40 tys. mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km2. Mają również stanowić kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych. Zabezpieczą m.in. Elektrociepłownię Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych położonych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania Wody Polskie zaprosiły do współpracy lokalne organizacje społeczne. Bardzo ważne jest wypracowanie wysokich standardów realizacji inwestycji chroniącej mieszkańców przed powodzią, przy maksymalnym zachowaniu miejscowych walorów przyrodniczych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki w tym Siostry Rzeki, Strajku dla Ziemi Kraków, Towarzystwa na Rzecz Ziemi, Akcji Ratunkowej dla Krakowa oraz przedstawiciele Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa. Zebrani zadeklarowali stałą współpracę w zakresie zachowania najwyższych standardów prośrodowiskowych. Inicjatywą spotkania jest powołanie forum oraz grup roboczych, w celu podjęcia długofalowej współpracy Wód Polskich z przedstawicielami organizacji społecznych.

Wody Polskie prowadzą również rozmowy z władzami miasta Krakowa oraz jednostkami organizacyjnymi, w tym dyrekcją Zarządu Zieleni Miejskiej, w związku z planem nasadzeń zastępczych na terenach wskazanych przez miasto. W ramach partnerstwa w tej sprawie trwają ustalenia dotyczące lokalizacji.

Inwestycja jest realizowana w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Jej planowany koszt wynosi ok. 150 mln zł. Prace mają się rozpocząć w 2020 roku i potrwają do 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

Poniżej przedstawiamy mapę obszaru inwestycji z zaznaczonymi obiektami infrastruktury miejskiej, na tle obszaru potencjalnego zagrożenia powodziowego. Symulacja odnosi się do przypadku, gdyby doszło do przerwania wałów, które obecnie są w bardzo złym stanie technicznym.
Koleje intensywne opady, o podobnym natężeniu jak w 2010 roku, mogą spowodować straty podobne do przedstawionych na poniższej mapie.

1