Ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie działa na rzecz zwiększenia liczebności gatunków zagrożonych wyginięciem. Dotyczy to m.in. brzany, która znalazła się w spisie Czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
Samica brzany dł. ciała 44 cm, masa – 1,5 kg
Zasięg występowania brzany stale się kurczy, a jej liczebność spada. Główną przyczyną jest fakt, iż gatunek ten jest wrażliwy na niską zawartość tlenu w wodzie. Nie toleruje dużych wahań zasolenia wody i jest bardzo wrażliwy na zwartość amoniaku, który dostaje się do wody razem ze ściekami komunalnymi i przemysłowymi. Innym czynnikiem powodującym spadek liczebności tego gatunku jest poprzeczna zabudowa rzek, która przyczynia się do spowolnienia przepływu wody i tym samym utraty odpowiednich dla tego gatunku siedlisk.
Szacuje się, że negatywne zmiany w siedlisku brzany skutkowały skurczeniem się zasięgu jej występowania o 60% i zmniejszeniem liczebności o około 80%.
Aby przeciwdziałać deficytom brzany w naszych rzekach, konieczne stały się zarybienia materiałem pochodzącym z ośrodków zarybieniowych, m.in. takich jak nasz w Świnnej Porębie.
Odtworzenia populacji brzany w naszych rzekach
Już w kwietniu br. z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne, rozpoczęliśmy prace nad sztucznym rozrodem brzany. Materiałem wyjściowym podobnie, jak w roku ubiegłym jest nasze własne wyhodowane stado tarłowe.
W Ośrodku, w warunkach hodowlanych pozyskiwanie ikry trwa około 2-3 tygodni. Proces ten wymaga więc ciągłego obserwowania samic, tak, by nie przeoczyć odpowiedniego momentu na pobranie komórek jajowych. Ikra brzany jest koloru żółtego o średnicy około 2 mm.
Po zapłodnieniu zostaje przeniesiona do aparatów inkubacyjnych (słoje Weissa), a po upływie tygodnia pojawiają się pierwsze małe rybki.
Wykluwające się larwy są ślepe, pigment w oczach pojawia się dopiero po 1 lub 2 dniach od wyklucia.
Naszymi działaniami, udało się uzyskać ponad 190 000 sztuk wylęgu, który obecnie mierzy 1,5-2 cm.
Gdy małe rybki osiągną parametry narybku letniego i jesiennego zostaną wpuszczone do ich naturalnego środowiska.
Dodatkowo, podobnie jak w roku ubiegłym, z powodzeniem przeprowadziliśmy sztuczny rozród świnki. Ikrę pozyskaliśmy od dojrzałych płciowo osobników złowionych w kwietniu w rzece Skawie. W tym przypadku, osiągnęliśmy ok. 40 000 szt. wylęgu żerującego świnki, który pozostanie z nami aż do późnej jesieni.
Świnka to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, osiąga długość w granicach 30-50 cm i masę do 1,5 kg.