Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Korzystając z tej okazji, pracownicy PGW Wody Polskie z rejonu krakowskiego RZGW udali się do szkół, żeby przybliżyć młodemu pokoleniu problematykę związaną z wodą. W tym roku wyjątkowo woda była też tematem przewodnim „Dnia Przyrodnika” obchodzonego 21 marca.
Tym razem nasi przedstawiciele spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Krakowie. Tematem przewodnim przeprowadzonych zajęć edukacyjnych było oszczędzanie i retencja wody.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach, które miały im uświadomić, jak wielką rolę dla człowieka i życia na Ziemi stanowią zasoby wodne. Dodatkowo omówiono w tym kontekście rosnący problem suszy w Polsce, a dzieci musiał same szukać odpowiedzi na pytania: jak nie marnować wody, skutecznie ją magazynować i utrzymywać w czystości.
Na przykładzie zbiornika wodnego Świnna Poręba młodzież licealna zaznajomiła się z podstawowymi informacjami z zakresu hydrotechniki, retencji i funkcjonowania budowli hydrotechnicznych. Poznała metody i sposoby wykorzystania zasobów wodnych do celów gospodarki wodnej czy ochrony przed powodziami.
{gallery}krk/DzienWody2022{/gallery}
Młodzi ludzie bardzo dobrze radzili sobie z zadawanymi pytaniami, a ciekawostek na temat wody słuchali z uwagą. Widać, że posiadają coraz większą świadomość w kwestiach związanych z oszczędzaniem wody, a dzięki zajęciom poszerzyli i ugruntowali wiedzę.
Podczas zajęć plenerowych piątoklasiści z Proszowic rozsiewali tzw. „Łąki kwietne”. To specjalna mieszanka ponad 20 gatunków dziko występujących kwiatów polnych i łąkowych, którą przygotowały Wody Polskie. Jest mało wymagająca, nie potrzebuje regularnego podlewania, a zatrzymuje wilgoć w glebie na zasadzie naturalnej bioretencji. Każdy dostał także paczkę nasion „Łąki kwietne” do zasiania w domu.