Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora oraz z-ca ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Radosław Radoń wzięli udział w spotkaniu z mieszkańcami Bieżanowa. Omówione zostały plany inwestycyjne Wód Polskich oraz najpilniejsze prace, tak aby możliwie najskuteczniej i najszybciej zabezpieczyć mieszkańców przed podtopieniami. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa.

 Zrzut ekranu 2021 08 11 135832 Zrzut ekranu 2021 08 20 113700

Mieszkańcy Bieżanowa uczestniczący w spotkaniu oczekiwali konkretnych informacji, działań i rozwiązań, które spowodują poprawę ich bezpieczeństwa powodziowego.  

Dyrekcja RZGW w Krakowie przedstawiła szczegółowo plan działań zabezpieczający te tereny przed miejskimi powodziami w tym błyskawicznymi.

Wody Polskie w dolinie rzeki Serafy planują budowę kaskady pięciu retencyjnych zbiorników   przeciwpowodziowych. Łączna pojemność retencyjna zbiorników ma wynieść 392 000 m3, a powierzchnia zalewu 21,2 ha.

Z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej Krakowa i Wieliczki przedsięwzięcie to stanowi funkcjonalną całość, a osiągnięcie docelowej ochrony przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Serafy, w tym na terenach osiedla Złocień i Stary Bieżanów w Krakowie, będzie możliwe dopiero po wybudowaniu wszystkich zbiorników.

Umowa na budowę zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2 została już podpisana, a prace budowlane rozpoczną się we wrześniu bieżącego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest  w listopadzie 2022 r. Zadanie związane z budową Zbiornika Serafa 2 jest w trakcie postępowania przetargowego. Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych to przełom III i IV kwartału 2021r., natomiast zakończenie zadania Wody Polskie planują w grudniu 2022 r.

Budowa zbiornika Malinówka 3 jest natomiast zagrożona. Właściciel nieruchomości odwołuje się od procedowanych decyzji wydawanych dla Wód Polskich, co skutkuje brakiem możliwości wydania decyzji realizacyjnej przez Wojewodę, a w konsekwencji rozpoczęciem robót budowlanych.

Podkreślamy, iż brak realizacji jednego ze zbiorników nie zapewni wymaganej dla bezpieczeństwa Bieżanowa pojemności przeciwpowodziowej systemu zbiorników.

Dodatkowo Wody Polskie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa opracują wariantową koncepcję ochrony przeciwpowodziowej  w zlewni Drwina Długa z uwzględnieniem odwodnienia terenu. Analizy te posłużą określeniu miejsc zagrożenia powodziowego, opracowaniu listy szczegółowych rozwiązań, a w konsekwencji stworzeniu wielowariantowego programu inwestycyjnego dla ochrony przeciwpowodziowej w zlewni rzeki.

Poza tym w najbliższym czasie na rzece Serafie i Drwince zostaną przeprowadzone prace  udrożnieniowe, wykoszona zostanie roślinność i zakrzaczenia, a także usunięte zostaną  zatory i nanosy.

Małgorzata Sikora w trakcie spotkania podkreślała, jak istotna jest współpraca Wód Polskich z samorządem Miasta Krakowa, by skutecznie móc rozwiązać kwestie związane z pojawiającymi się coraz częściej błyskawicznymi powodziami miejskimi.

Bieżanów jest  rejonem silnie zurbanizowanym, a wielkość opadu, która nawiedziła tę dzielnicę nie była notowana od 126 lat. W jednym momencie, rzeka Serafa stała się odbiornikiem wód opadowych spływających z dróg, chodników, podjazdów i pozostałej infrastruktury. Ukształtowanie terenu oraz gęsta zabudowa doprowadziły do podtopień.

Zatem niezbędne jest na szczeblu samorządowym właściwe planowanie przestrzenne oraz tworzenie różnego typu rozwiązań retencyjnych.

Bezwzględnie konieczne i obligatoryjne jest uwzględnianie przez samorząd w planach zagospodarowania przestrzennego map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego, które są opracowywane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Informujemy także,  że wszystkie uwagi, postulaty i informacje przekazane przez mieszkańców Bieżanowa zostaną przeanalizowane, zweryfikowane w terenie celem podjęcia szybkich działań korygujących i naprawczych.