Apel Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do Prezydenta Krakowa i Burmistrza Wieliczki o podjęcie działań i współpracę z Wodami Polskimi na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców podczas coraz częściej występujących błyskawicznych powodzi miejskich. 


Treść listu otwartego: 

Jako Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie dostrzegam pilną potrzebę podjęcia wszelkich możliwych działań celem zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców naszego kraju, w tym rozwiązania kwestii związanych z pojawiającymi się coraz częściej błyskawicznymi powodziami miejskimi. Tym samym zwracam się z apelem do Prezydenta Miasta Krakowa i Burmistrza Wieliczki o podjęcie stosowanych działań i współpracę z Wodami Polskimi na rzecz bezpieczeństwa powodziowego.

Podczas roboczej wizyty w Krakowie odwiedziłem Dzielnicę Bieżanów dotkniętą błyskawiczną powodzią miejską. Bieżanów jest jednym z rejonów silnie zurbanizowanych, który na skutek intensywnych i nawalnych opadów deszczu doświadcza, nawet kilka razy w roku, błyskawicznych powodzi miejskich. W ostatnim tygodniu w ciągu kilku godzin na tym obszarze spadło 100 mm deszczu. Taka wielkość opadów nie była notowana od 126 lat. Rzeka Serafa stała się odbiornikiem wód opadowych spływających z dróg, chodników, podjazdów i pozostałej infrastruktury. Pomimo zadziałania jedynego polderu przeciwpowodziowego nadmiar wód nie mógł się zmieścić w korycie. Ukształtowanie terenu oraz gęsta zabudowa doprowadziły do podtopień.

W tym kontekście chcę zwrócić szczególną uwagę na to jak istotne jest podejmowanie działań zaradczych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tworzy zabezpieczenia przeciwpowodziowe od strony rzek, ale niezbędna jest współpraca z samorządami celem zmniejszenia ryzyka błyskawicznych powodzi miejskich. Zatem niezbędne jest właściwe planowanie przestrzenne, tworzenie przestrzeni zielonej oraz różnego typu rozwiązań retencyjnych.

Bezwzględnie konieczne i obligatoryjne jest uwzględnianie przez samorządy w planach zagospodarowania przestrzennego map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego, które są opracowywane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W dniu 21 lipca br. podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wraz z Panem Ministrem Markiem Gróbarczykiem mówiliśmy o konieczności opracowania przez miasta i gminy map zagrożenia powodziami błyskawicznymi na terenach zurbanizowanych. Takie pilotażowe opracowanie zostało przygotowane przez PGW Wody Polskie dla Krakowa, a mapy przekazano Miastu. Liczę, że będzie to punkt wyjścia dla dalszych prac w planowaniu przestrzennym. Priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo mieszkańców.

PGW Wody Polskie tworzy obecnie w dolinie rzeki Serafy kaskadę 5 suchych zbiorników przeciwpowodziowych dla zabezpieczenia blisko 2,5 tys. mieszkańców na obszarze o łącznej powierzchni 16,5 tys. hektarów. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą polderów Malinówka 1 i Malinówka 2. Trwają przygotowania do podpisania umów na budowę kolejnych dwóch zbiorników przeciwpowodziowych.

Niestety, budowa zbiornika Malinówka 3 jest zagrożona. Inwestycja PGW Wody Polskie jest blokowana przez dewelopera, który w planach ma budowę 16 domów.

Brak zapisów zagospodarowania przestrzennego powoduje, że PGW Wody Polskie stoi przed ryzykiem niewykonania inwestycji służących bezpieczeństwu powodziowemu mieszkańców.

Brak realizacji jednego ze zbiorników nie zapewni wymaganej dla bezpieczeństwa Bieżanowa pojemności przeciwpowodziowej systemu zbiorników.

Mając na uwadze przede wszystkim ochronę życia i mienia mieszkańców Krakowa i Wieliczki wyrażam nadzieję na podjęcie wspólnych działań oraz ścisłą współpracę pomiędzy Miastem Kraków oraz Gminą Wieliczka a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

 

List otwarty Prezesa Wód Polskich do Prezydenta Krakowa:

0001 0002

 

  List otwarty Prezesa Wód Polskich do Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka:

0001 wieliczka 0002 wieliczka

 

Zrzut ekranu 2021 08 11 135832

 Kraków. Istniejące oraz budowane i zaplanowane zbiorniki przeciwpowodziowe w dolinie rzeki Serafy zabezpieczające dzielnicę Stary Bieżanów. Ryc. Wody Polskie