Aktualizacja 06.08.2021 godz. 11.00: 

W ciągu minionej doby w całym regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły odnotowano intensywne opady atmosferyczne.

Najwyższe rejestrowane sumy opadów odnotowano w zlewni Skawy do 91,5 mm, Raby do 87,7 mm,  Skawinki do 74,4 mm, Nidzicy do 72,3 mm oraz w Krakowie do 81,2 mm. Wysokie sumy opadów powyżej 50 mm odnotowano także punktowo w zlewni Górnej Soły, w zlewni Dunajca, Stradomki oraz Nidy.

Intensywne opady atmosferyczne skoncentrowane głównie w południowej i centralnej części regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły, decydowały ubiegłej doby o gwałtownych wzrostach stanów wód, lokalnie przyczyniając się do przekroczenia stanu alarmowego na Skawince, Skawie oraz na Rabie, a także stanów ostrzegawczych. Zwierciadła wód układają się głównie w strefie stanów średnich i wysokich.

W związku z  odnotowanymi opadami najwyższe wzrosty stanów wód odnotowano na Rabie, na Skawince, na Wiśle, na Uszwicy, oraz na Stradomce. Wysokie Obecnie w  górnych częściach zlewni głównych dopływów Wisły (zlewnie: Soły, Skawy, Raby i Dunajca) obserwowane są spadki stanów wód. Sytuacja na rzekach i potokach regionu jest na bieżąco monitorowana.

Informacja o zbiornikach

Na zbiornikach rezerwy powodziowe są większe lub równe wielkościom określonym w ich instrukcjach gospodarowania wodą. Zbiorniki retencyjne pracują w trybie normalnym i cały czas są monitorowane. Tylko na zbiornikach:
Tresna (aktualna rezerwa powodziowa 84%),
Świnna-Poręba (rezerwa powodziowa 90%)
i Dobczyce (rezerwa powodziowa 79%),
- trwa odtwarzanie rezerw po intensywnych opadach ostatniej doby.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB prognozuje jedynie miejscami przelotne opady deszczu. Wysokość opadów miejscami do 10 mm.

 


Aktualizacja 06.08.2021 godz. 10.00: 

Po intensywnych opadach deszczu w Małopolsce lokalnie doszło do podtopień. Lokalnie opad wynosił 90 mm. Nasze służby są w terenie, a Centrum Operacyjne na bieżąco monitoruje pracę zbiorników wodnych oraz stan wody w rzekach. Obecnie sytuacja się stabilizuje.

W województwie małopolskim, w gminie Zielonki na rzece Białucha wylała rzeka, doszło do podtopienia drogi wojewódzkiej. Obecnie droga jest przejezdna. Natomiast na skutek ulewnych opadów deszczu w Krakowie doszło do podtopień. Pomiędzy godziną 1.00 a 2.00 w nocy podtopione zostały osiedla Rybitwy i Złocień. 

Zbiornik przelewowy Bieżanów na rzece Serafie przechwycił falę wezbraniową i całkowicie się wypełnił, co w znacznym stopniu ograniczyło skalę zalania okolicznych osiedli. Obiekt zadziałał prawidłowo. Obecnie sytuacja na rzece Serafie stabilizuje się. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo powodziowe w dolinie rzeki Serafy, konieczna jest budowa kolejnych zbiorników przeciwpowodziowych, które będą działały systemowo, w kaskadzie. Wody Polskie wczoraj podpisały umowy z wykonawcą dwóch kolejnych polderów przeciwpowodziowych w tym rejonie: Zbiornika Malinówka 1, Zbiornika Malinówka 2. Prowadzone są prace przygotowawcze do budowy kolejnych dwóch obiektów. W dolinie rzeki Serafy powstanie kaskada 5 zbiorników, które stworzą zabezpieczenie dla 2 400 osób na terenie 16,5 tys. ha.


Bieżanów godzina 24 Zbiornik 06.08.2021

Po lewej: praca zbiornika Bieżanów w warunkach powodziowych (noc 5/6.08.2021) Po prawej: Zbiornik Bieżanów rano 06.08.2021. Fot. Wody Polskie