Aktualizacja 19.07.2021 godzina 9.30
Właśnie zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Piotra Filipka, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzaty Sikory i innych służb. Narada była poświęcona sytuacji powodziowej w Małopolsce.
Jest to zespół podsumowujący działania kryzysowe na terenie województwa Małopolskiego. Dziękuję Panu Premierowi za pozostanie na miejscu i koordynację działań w nocy – powiedział Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Cieszę się z bardzo dobrej koordynacji urzędu ze służbami - podsumował premier Mateusz Morawiecki
Dyrektor RZGW w Krakowie przedstawiła raport dotyczący aktualnej sytuacji hydrologicznej w Małopolsce.
Aktualizacja 19.07.2021 godzina 9.00
Zarząd Zlewni Nowy Sącz
Na terenie gminy Łącko, po wczorajszych późno popołudniowych opadach wystąpiły z brzegów potoki Czerniec i Zarzecze w zlewni Dunajca. Służby terenowe Wód Polskich są na miejscu i inwentaryzują szkody powodziowe. Obecnie zagrożenie ustąpiło, a woda wróciła do koryta.
Na obszarze Zarządów Zlewni Kraków i Żywiec w ciągu minionej nocy nie doszło do nowych szkód, podtopień i innych podobnych zdarzeń.
Aktualizacja 18.07.2021 godzina 20.00
Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Piotra Filipka, Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzaty Sikory i innych służb. Narada jest poświęcona sytuacji w Małopolsce.
Aktualizacja 18.07.2021 godzina 12.30
Raport z Nadzoru Wodnego w Wadowicach
Wystąpiły z brzegów potoki:
- Wysoczanka w miejscowości Witanowice,
- Radoczanka w miejscowości Tomice,
- Kleczanka w miejscowośi Klecza Dolna.
Aktualizacja 18.07.2021 godzina 12.00
W związku z aktualną sytuacją powodziową na terenie gminy Myślenice trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.
W spotkaniu bierze udział Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Piotr Filipek, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora oraz z-ca ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Radosław Radoń, Komendant Wojewódzki Policji Michał Ledzion oraz przedstawiciele innych służb i samorządowcy.
Posiedzenie sztabu kryzysowego w Komendzie Powiatowej PSP w Myślenicach foto. Małopolski Urząd Wojewódzki
Aktualizacja 18.07.2021 godzina 10.00
Intensywne opady o charakterze nawalnym, jakie miały miejsce ostatniej doby spowodowały lokalne podtopienia w zlewni Skawinki oraz Raby. W terenie prowadzą działania pracownicy Zarządu Zlewni w Krakowie. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby Wód Polskich pozostające w stałym kontakcie z Centrum Operacyjnym.
Krzyszkowice, Małopolska foto. Wody Polskie:
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły odnotowano intensywne opady atmosferyczne o charakterze burzowym. Najwyższe sumy opadów wystąpiły w zlewni Raby do 98 mm, w zlewni Skawinki do 52,5 mm, w zlewni Skawy do 48 mm, a także w zlewni Soły do 17,1 mm. Na pozostałym obszarze odnotowano opady do 10 mm.
Opady te, skoncentrowane w południowej i centralnej części regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły, spowodowały gwałtowne wzrosty stanów wód, lokalnie przyczyniając się do przekroczenia stanu alarmowego w zlewni Skawinki w profilu Radziszów o 234 cm (trend rosnący), oraz stanu ostrzegawczego na Szreniawie w profilu Biskupice o 12 cm (trend rosnacy).
W związku z przejściem frontu burzowego odnotowano lokalne wzrosty stanów wód do strefy stanów wysokich głównie w zlewni Skawy, Skawinki oraz Raby. Na Skawince w profilu Radziszów maksymalnie do 374 cm, na Wieprzówce do 85 cm w profilu Rudze, a także na Rabie do 78 cm w profilu Stróża.
Sytuacja na rzekach i potokach regionu jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Wód Polskich.
Na najbliższą dobę IMGW-PIB prognozuje wystąpienie opadów deszczu i burze, lokalnie z gradem. Miejscami suma opadów w czasie burzy zgodnie z wydanymi ostrzeżeniami lokalnie od 50 mm, nawet do 100 mm.
Praca zbiorników
W związku z intensywnymi, lokalnymi opadami deszczu, obejmującymi swym zasięgiem część zlewni Raby powyżej zbiornika Dobczyce, w tym zlewnie potoków Krzczonówka i Lubieńka, odnotowano gwałtowny spływ wód opadowych oraz wzrosty stanów wód. Na Rabie wzrost stanu wody zaznaczył się na odcinku od zbiornika Dobczyce do ujścia Lubieńki, a dopływ do zbiornika Dobczyce w kulminacji osiągnął 180 m3/s. W tym czasie zretencjonowano 2,5 mln m3 wody.
Na skutek utrzymujących się dużych dopływów do zbiornika oraz przekroczeniem NPP pracownicy Wód Polskich podjęli decyzję o zwiększeniu odpływu ze zbiornika do 60 m3/s.
Sytuacja na zbiornikach jest na bieżąco monitorowana. Na innych obiektach rezerwy zgodne z instrukcjami gospodarowania wodą.