W związku z emisją programu Alarm w dniu 7 lipca 2021 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje i wyjaśnia, iż na terenie planowanych przez Wody Polskie prac utrzymaniowych zlokalizowany był cmentarz niemieckich jeńców wojennych.
Zgodnie z decyzją Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 15 kwietnia 2021 r. za przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w miejscowości Rajsko w gminie Oświęcim odpowiedzialna jest Fundacja „Pamięć”, z którą Wody Polskie współpracują. Prace ekshumacyjne są wykonywane w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej. Prace rozpoczęły się 21 kwietnia br.
Jednocześnie informujemy, iż Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie zadanie: „Zasyp wyrwy brzegowej na rzece Soła w km 6+250-6+400 w miejscowości Rajsko gmina Oświęcim".
Celem zadania jest zabezpieczenie lewego brzegu rzeki Soły z uwagi na postępującą erozję brzegową oraz ochrona ujęcia wody.
Pierwszy etap prac będzie polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego.
Roboty te pozwolą na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Fundację.
Realizacja drugiego etapu rozpocznie się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i polegać będzie na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocni brzeg i przyczyni się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych.
Zadanie, o którym mowa jest zadaniem utrzymaniowym.
Utrzymanie wód i urządzeń wodnych w dobrym stanie jest konieczne, aby ograniczać zagrożenia podtopień, powodzi i suszy. Zgodnie z ustawą Prawo wodne, ten obowiązek spoczywa na właścicielu wód. W przypadku śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych są to Wody Polskie.
Działania utrzymaniowe polegają m.in. na zachowaniu odpowiedniego stanu dna i brzegów rzek, ale także na konserwacji i remoncie istniejących budowli regulacyjnych.