Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Wód Polskich.


Aktualizacja 01 lipca 2021r., godz. 08.00

W ciągu minionej doby w całym regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły odnotowano opady atmosferyczne o różnym natężeniu. Najwyższe sumy opadów związane z przechodzeniem frontu burzowego odnotowano w zlewni Popradu do 50,9 mm (stacja Huta) - opad godzinowy 30,4 mm - 14 UTC), w zlewni Górnego i Środkowego Dunajca do 50 mm (stacja Łopuszna) – opad godzinowy 37,5 mm - 18 UTC oraz w zlewni Raby do 41,6 mm (stacja Obidowa) – opad w czasie burzy 26,4 mm 18-19 UTC. Na pozostałym obszarze odnotowano opady do 20 mm.

Na rzekach i potokach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły zwierciadła wód układają się głównie w strefie stanów średnich i niskich. W związku z wystąpieniem opadów stany wysokie odnotowano punktowo w zlewni Górnego i Środkowego Dunajca, Popradu oraz Białej Tarnowskiej. W ciągu ostatniej doby obserwowano głównie wzrosty stanów wód maksymalnie do 22 cm na Kamienicy w profilu Nowy Sącz – Kamienica, na Rabie w profilu Mszana Dolna, na Popradzie do 20 cm w profilu Muszyna Milik. Wzrosty na Sole poniżej Czańca związane są z pracą obiektów hydrotechnicznych. Nieliczne spadki obserwowano głównie na Wiśle poniżej Krakowa do 24 cm w Sandomierzu.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB przelotne opady deszczu i burze, miejscami możliwy grad. Suma opadów do 30 mm.

Informacja o zbiornikach administrowanych przez RZGW w Krakowie

Sytuacja na zbiornikach jest na bieżąco monitorowana. Rezerwy powodziowe utrzymywane są na poziomie zgodnym z instrukcjami eksploatacji.


Aktualizacja 25 czerwca 2021r., godz.11.00

Decydujący wpływ na sytuację w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły miały intensywne opady burzowe i ich koncentracja w krótkim czasie.

Największe sumy opadów zarejestrowano na Łososinie (zlewnia Dunajca) – 100 mm w ciągu 5 godz. oraz w zlewni Nidzicy, gdzie w czasie 4 godz. spadło 70,7 mm deszczu. Istotne dla rozwoju zjawiska były również wartości godzinowe opadu, największe odnotowano w zlewni Nidzicy (57,1 mm na stacji Sielec oraz 35,1 mm na stacji Miechów), na Łososinie (43,1 mm), Skawince (26,7 mm), Szreniawie (18,9 mm).

W miejscach intensywnych opadów, lokalnie obserwowano gwałtowne wzrosty stanów wód w ciekach. Na Łososinie w ciągu godziny wystąpił wzrost zwierciadła o 62 cm, a w ciągu 2 godzin wartość ta wyniosła 91 cm. Na Łubince w Nowym Sączu w ciągu godziny odnotowano wzrost zwierciadła o 55 cm. Również na Skawince i Bobrzy wzrosty stanów wód były wyraźne i gwałtowne, osiągając wielkości odpowiednio 75 cm w ciągu 3 godz. oraz 70 cm w ciągu 4 godz. Na wymienionych ciekach, wzrosty stanów wód przekroczyły granicę strefy stanów wysokich. Przekroczenie stanu alarmowego utrzymuje się na Rudawie (o godz. 06 UTC o 26 cm). Zaznacza się jednak tendencja spadkowa. Na Prądniku w Ojcowie obserwowano krótkotrwałe (około 3 godz.) przekroczenie stanu alarmowego (maksymalnie o 71 cm), natomiast na Bobrzy w Słowiku przez 2 godz. przekroczony był stan ostrzegawczy (maksymalnie o 4 cm). O godz. 06 UTC, stan ostrzegawczy przekroczony był o 12 cm na Prądniku w Ojcowie oraz o 3 cm na Szreniawie w Biskupicach. W pozostałych zlewniach zwierciadła wód układają się w strefach stanów średnich i niskich.

Informacja o zbiornikach administrowanych przez RZGW w Krakowie

Sytuacja na zbiornikach jest na bieżąco monitorowana. Rezerwy powodziowe utrzymywane są na poziomie zgodnym z instrukcjami eksploatacji.