W ramach promocji projektu „Ochrona Przeciwpowodziowa Sandomierza” odbyła się dzisiaj konferencja dla uczniów szkół średnich z Sandomierza. Podczas spotkania online poruszono tematy istotne dla mieszkańców tych terenów.
Spotkanie z 300 osobową grupą uczniów z 10 klas sześciu szkół średnich dotyczyło przede wszystkim prezentacji przedsięwzięcia realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na terenie województwa świętokrzyskiego. Inwestycja prowadzona w ramach ogólnopolskiego „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły” oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, ma na celu ochronę życia i mienia społeczności Sandomierza oraz okolic przed skutkami powodzi porównywalnej do tej z roku 2010.
W spotkaniu z uczniami udział wzięli Dyrektor RZGW w Krakowie Malgorzata Sikora, która wprowadziła młodzież w temat, opowiadając o wielkim zagrożeniu jakim jest powódź na przykładach „powodzi tysiąclecia”, która miała miejsce w 1997 r., a także powodzi w Sandomierzu w roku 2010. Zaś Dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu Krzysztof Sobiecki przybliżył praktyczne aspekty ochrony terenów Sandomierza przed powodzią.
Powodzie są nieuchronne, nie możemy ich przewidzieć, jednakże jesteśmy w stanie ograniczać ich skutki. Powinniśmy również uczyć - między innymi młodzież - jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego oraz jak radzić sobie w przypadku wystąpienia powodzi. Nasz kraj praktycznie każdego roku doświadcza czy to podtopień, wezbrań, czy tez powodzi. Tak duże powodzie, jak te z lat 1997 czy 2010 występują stosunkowo rzadko, jednakże zawsze powodują ogromne straty. Przed zagrożeniem mają chronić nas między innymi inwestycje, jak ta – prowadzona w ramach ogólnopolskiego „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”.
Dzisiejsza „lekcja” miała na celu przede wszystkim uświadomienie młodzieży jak wielkim zagrożeniem jest powódź i co robić, aby minimalizować jej skutki.