Stosunkowo śnieżna i wilgotna zima sprawiła, że na zbiorniku wodnym Świnna Poręba zanotowano najwyższy poziom wody w historii. W zbiorniku zretencjonowano aż 119 mln m3 wody. Od kilku tygodni z pełną mocą pracuje elektrownia, wykorzystując zgromadzoną wodę do produkcji czystej, zielonej energii elektrycznej.

Zrzucana ze zbiornika woda przepływa przez turbiny umieszczone w elektrowni wodnej wytwarzając czystą „zieloną energię elektryczną”. W styczniu, sprzyjające warunki hydrologiczne pozwoliły wytworzyć 1 325 MWh energii elektrycznej. W lutym planowane jest wyprodukowanie rekordowej ilości energii elektrycznej, bo aż 2 400 MWh.


Elektrownia z pełną mocą pracuje już od kilku tygodni, natomiast w miniony weekend po raz pierwszy w historii osiągnięty został poziom wody pozwalający na uruchomienie segmentów zamontowanych w przelewach powierzchniowych wbudowanych w korpus zapory czołowej.


Jaka jest rola przelewu powierzchniowego? 

Jego zadaniem jest regulowanie odpływu wody ze zbiornika podczas powodzi. Jaz wyposażony jest w 4 stalowe zamknięcia segmentowe oddzielone filarami, a każdy z segmentów mierzy po 16 m długości. Przepustowość przelewu powierzchniowego przy pełnym napełnieniu zbiornika do rzędnej 312,0 m n.p.m. wynosi aż 1297 m3/s. To więcej niż wynosi średni przepływ Wisły u ujścia do Bałtyku.

Obecnie panujące warunki meteorologiczne i hydrologiczne sprawiły, że pojawiła się możliwość przetestowania sprawności wszystkich urządzeń umieszczonych na przelewach powierzchniowych.

Przeprowadzone testy przebiegły sprawnie i potwierdziły pełną zdolność zbiornika wodnego Świnna Poręba do redukcji fal powodziowych i ochrony przed powodzią miejscowości położonych w dolinie dolnej Skawy oraz nad Wisłą, w tym głównie miasta Krakowa.

Przelew powierzchniowy zbiornika wodnego Świnna Poręba
Przelew powierzchniowy zbiornika wodnego Świnna Poręba fot. Wody Polskie