PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Żywcu realizuje obecnie szereg działań na ciekach i zbiornikach wodnych, zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego regionu. Całkowity koszt trwających prac to ponad 1,7 mln zł.
Zbiornik wodny Tresna
Na terenie Zbiornika Wodnego Tresna zakończono niedawno prace polegające na konserwacji skarp zapór bocznych zbiornika, zlokalizowanych w centrum Żywca oraz na terenie dzielnicy Zabłocie, Pietrzykowic i Zarzecza. Roboty obejmowały również konserwację rowów opaskowych ze skarpowaniem, usunięciem namułów, czyszczeniem rurociągów oraz studni. Łączna powierzchnia wykonanych prac obejmuje 12,5 ha.
Zbiornik wodny Porąbka
Obecnie trwające prace na terenie Zbiornika Wodnego Porąbka polegają na oczyszczeniu żelbetowych i kamiennych ubezpieczeń zapory oraz jej dolnego stanowiska. Prace prowadzone na dolnym stanowisku Zapory mają na celu wykoszenie porostów gęstych twardych ze skarp rowów, koron i skarp nasypów.
Kaskada Soły
Na terenie całej Kaskady Soły w sposób ciągły aż do listopada trwają prace polegające na usuwaniu zanieczyszczeń i śmieci z tafli i brzegów jezior na łącznej powierzchni ok. 15 km2.
Zbiornik wodny Czaniec
Na Zbiorniku Wodnym w Czańcu w sposób kompleksowy remontowana jest kładka, umożliwiająca bezpieczną komunikację pomiędzy przęsłami i przyczółkami jazu. Prace obejmują: usunięcie skorodowanej, spękanej warstwy betonu oraz wykonanie nowej warstwy, remont posadzki, uszczelnienie dylatacji, zabezpieczenie odwodnienia, renowacje toru wyciągarki zamknięć remontowych, wykonanie nowych pokryw kanałów kablowych, wymiana systemu oświetleniowego.
Wody Polskie na terenie Zarządu Zlewni w Żywcu realizują również szereg prac remontowych na ciekach.
W gminie Maków Podhalański na potoku Żarnówka trwa obecnie zasyp wyrw i remont ubezpieczeń brzegów. Prace wykonywane są przy użyciu naturalnych, a przy tym trwałych i przyjaznych środowisku materiałów. Narzut kamienny stanowi doskonałe zabezpieczenie przed niszczeniem brzegów.
Realizacja prac jest niezbędna, gdyż w wyniku przejścia wód powodziowych w poprzednich latach zostały uszkodzone istniejące budowle, brzegi i rozmyte dno potoku Żarnówka.
W Makowie Podhalańskim prowadzone są także działania na Potoku Młynówka, polegające na udrożnieniu koryta oraz zasypie wyrw z wykorzystaniem materiału miejscowego i narzutu kamiennego.
Młynówka jest potokiem, który przejmuje wody z trzech dopływów potoku Grabace, Księży, Wątrobów oraz pot. "Bez Nazwy", a obecny jego stan stwarza realne zagrożenie zalaniem miasta w przypadku spływu wód powodziowych. Prowadzone więc przez Wody Polskie działania poprawią bezpieczeństwo powodziowe tych terenów.
Podobne prace prowadzone są na rzece Sole w miejscowości Wieprz. Rzeka ma charakter meandrujący, gromadzi piaszczysty materiał, a na jej brzegach są liczne wyrwy. Roboty polegają na ich zasypaniu na lewym brzegu rzeki oraz na mechanicznym przemieszczeniu materiału żwirowego i zasypaniu ich na prawym brzegu kamieniem narzutowym. Również na rzece Sole, ale w miejscowości Grojec zasypywana jest wyrwa brzegowa koryta rzeki.
W powiecie oświęcimskim, w miejscowości Osiek, Wody Polskie wykonują remont jazu Talika oraz szereg zadań utrzymaniowych na potoku Macocha Łęki i Osieckiego. W obrębie cofki jazu występuje duże zamulenie dna koryta potoków, co ogranicza dopływ do ujęcia wody na Młynówkę Czaniecką Dolną, która zaopatruje gospodarstwa rybackie o powierzchni 460 ha oraz obszary Natura 2000. Udrożnienie umożliwi swobodny dopływ do Młynówki i uruchomienia upustów płuczących. Roboty przewidują również remont zniszczonych umocnień oraz elementów betonowych konstrukcji jazu.
Wszystkie prowadzone prace powodują zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego regionu.