Artykuł opublikowany w dniu 28 lipca na stronach internetowych Beskidzka24.pl pt. „Jezioro Mucharskie: kąpiel wzbroniona” autorstwa red. Bogdana Szpili zawiera nieścisłe i nieprawdziwe informacje, co powoduje, iż czytelnicy portalu są wprowadzani w błąd.
Już sam tytuł sugeruje czytelnikowi, że na Zbiorniku Wodnym Świnna Poręba kąpiel jest zabroniona. Jest to nieprawda, gdyż zgodnie z art. 32 Prawa Wodnego, w ramach powszechnego korzystania z wód, każdy może kąpać się w zbiorniku czy też pływać kajakiem bądź żaglówką.
Dalej, redaktor B. Szpila, stwierdza, iż „Mimo upływu lat (!) od przekazania zbiornika do użytku, infrastruktura rekreacyjna nad Jeziorem Mucharskim jest więcej, niż skromna". Przypominamy, iż rozwój infrastruktury rekreacyjnej nie leży w kompetencjach Wód Polskich. PGW Wody Polskie dokonują dzierżawy terenów położonych bezpośrednio nad brzegami zbiornika. Równocześnie pracownicy PGW Wody Polskie, jako osoby najlepiej znające lokalne uwarunkowania terenowe służą pomocą przy wyborze najkorzystniejszej lokalizacji pod rozwój turystyki.
Nieprawdą jest także sformułowanie w artykule: „Póki co nad Jeziorem Mucharskim właściciel – Wody Polskie – nie wyznaczył żadnych stref przeznaczonych do kąpieli”. Zwracamy uwagę, iż za tworzenie kąpielisk, zgodnie z kompetencjami odpowiada wójt danej gminy, a nie Wody Polskie.
Zgodnie z art. 37 ust. 1 i 2 Prawa Wodnego, to Rada Gminy określa w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego sezon kąpielowy oraz wykaz kąpielisk na terenie gminy. Funkcja turystyczna jest funkcją dodatkową, jaką pełni zbiornik i to na barkach lokalnych włodarzy spoczywa rozwijanie nad jego brzegami turystyki i rekreacji.
Jednocześnie informujemy, że do zadań Dyrektora Zarządu Zlewni w Żywcu należy wydawanie opinii w sprawie lokalizacji nad zbiornikiem pomostów oraz boi cumowniczych, po wykonaniu których przez prywatnych inwestorów, rozwijać się będzie baza turystyczna. W tym wypadku, wyznaczenie odpowiednich miejsc leży w kompetencjach Wód Polskich. To istotne z punktu widzenia kontroli nad rozwojem infrastruktury turystycznej, a także zachowania ładu przestrzennego nad zbiornikiem. Opinie wydawane są w ciągu kilku dni od wpłynięcia wniosku.
Do kompetencji Dyrektor RZGW w Krakowie należy natomiast wydawanie pozwoleń wodnoprawnych na lokalizacje m.in. pomostów czy tez uprawianie żeglugi komercyjnej, czego przykładem jest wspomniany w artykule statek w Jaszczurowej.