Dziś rano odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzaty Sikory. Podczas posiedzenia podsumowano działania służb Wód Polskich po ostatnich ulewach, a także omówiono prognozy na najbliższe godziny.
Żródło: https://twitter.com/JoannaPazdzio/status/1274956468945641474
Gwałtowny spływ wód, występujące z koryt wody potoków, spowodowały szkody w budynkach i infrastrukturze drogowej na terenie gmin Łapanów, Jodłownik, Dobra i Raciechowice zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego. Ponadto wody rzeki Stradomki przelały się przez koronę lewego obwałowania Stradomki w rejonie zbiornika rekreacyjnego i zalały centrum Łapanowa oraz tereny położone wzdłuż wału. W celu umożliwienia odpływu wody z zawala podjęto decyzję o rozkopaniu obwałowania potoku Kobyleckiego (na szerokości około 3m) oraz potoku Łapanowskiego (na szerokości około 2m). Obydwa potoki są dopływami Stradomki (dopływów rzeki Stradomki). Pozwoli to na odpływ wód z zalanego centrum Łapanowa. Gdy woda opadnie, wał zostanie zasypany. Dla zabezpieczenia terenów przed ewentualnym zalaniem w przypadku ponownego wezbrania przez wykonane wyrwy w obwałowaniach Gmina Łapanów pobrała z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego w Bochni 10 tys. worków oraz 4 wysokowydajne pompy.
Aktualna sytuacja hydrologiczna:
W ciągu minionej doby opady deszczu rejestrowano we wszystkich zlewniach na obszarze województwa małopolskiego. Największe sumy dobowe zarejestrowano w Tatrach (zlewnia górnego Dunajca) do 85 mm. W zlewni Raby maksymalną sumę opadu dobowego odnotowano w Gorcach na Turbaczu 33 mm. Opady te były jednak rozłożone w czasie, nie rejestrowano wysokich sum godzinowych. Zwierciadła wód na ciekach układają się głównie w strefie stanów średnich. Po kulminacji wezbrania na ciekach w zlewni Raby (Stradomce, Lubieńce, Rabie powyżej zbiornika) i przekroczonych w tym czasie stanach alarmowych, zarejestrowanej w nocy 21. czerwca, jeszcze wczoraj zwierciadła wód opadły do strefy stanów wysokich. Aktualnie obserwuje się malejące wartości dopływów do zbiornika Dobczyce. Na Dunajcu, w związku z dużymi opadami deszczu w Tatrach, wzrasta dopływ do zbiornika Czorsztyn. Tendencja wzrostowa przepływu występuje również w odniesieniu do zbiornika Rożnów. Aktywność burzowa osłabła. Konwekcyjne komórki opadów 3-10 mm/ godzinę przemieszczają się z północnego wschodu na południowy zachód.
Zbiorniki retencyjne w trakcie wezbrania:
Zbiorniki przeciwpowodziowe zarządzane przez Wody Polskie posiadają rezerwy powodziowe, niwelując nadmiar dopływającej do zbiorników wód z górnych partii zlewni. Ich praca kontrolowana jest w sposób ciągły i dostosowywana na bieżąco do prognoz i rozwoju sytuacji hydrologicznej.
ZW Świnna Poręba na Skawie: rezerwa 62,30 mln m3, odpływ 48 m3/s, zretencjonowano około 14 mln m3 objętości dopływu. Sytuacja jest stabilna.
ZW Dobczyce na Rabie: rezerwa 25 mln m, odpływ 200 m/s, zretencjonowano około 10 mln m objętości dopływu. Sytuacja stabilna.
Konferencja prasowa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie:
https://www.facebook.com/muwkrakow/videos/1179753939052152/