W regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły w ciągu minionej doby wystąpiły opady burzowe o natężeniu do 63,8 mm. Opady o największym natężeniu w czasie wczorajszych burz zarejestrowano w zlewni Lubieńki (lewobrzeżny dopływ Raby). Na stacji Luboń Wielki w ciągu 2 godzin spadło prawie 61 mm opadu (opad rejestrowany pomiędzy godziną 16:00 i 17:00). Największe natężenie wystąpiło w pierwszej godzinie opadu, od 15:20 do 16:20 spadło 54.1 mm. Opad ten odznaczał się lokalną koncentracją w górnych partiach Beskidu Wyspowego. Zlokalizowana w niżej położonej części zlewni, na wysokości około 530 m n.p.m., stacja Krzeczów zarejestrowała w tym czasie opad o wielkości niespełna 25 mm. Reakcja zlewni na tak dużą sumę opadu była gwałtowna. Wody opadowe wypełniły w krótkim czasie koryta potoków w zlewni Lubieńki. Duże spadki koryt cieków i prędkości przepływu sprzyjały szybkiemu przemieszczaniu się fali wezbraniowej w zlewni. Zarejestrowany w profilu Lubień wzrost stanu wody w ciągu godziny wyniósł 68 cm (o godz. 16:00 zwierciadło wody układało się na poziomie 74 cm, natomiast godzinę później wzrosło do poziomu 142 cm). O godzinie 18:00 zarejestrowano kulminację fali o wielkości 22,80 m3/s. Zwierciadło wody przed opadem burzowym układało się w strefie stanu niskiego, a rejestrowany przepływ wynosił 0,30 m3/s. Gwałtowny wzrost pomiędzy godziną 16:00 a 17:00  wywołał krótkotrwałe przekroczenie stanu alarmowego, w kulminacji fali o 5 cm.  Przekroczenie stanu alarmowego trwało około 1,5 h. Opadanie stanu wody również było szybkie. Już po północy dzisiejszego dnia, zwierciadło wody obniżyło się do poziomu strefy stanu średniego. Obecnie obserwuje się dalszy jego spadek. Wezbranie o takim przebiegu było lokalne, rejestrowane w jednej zlewni, a jego cechą był krótki czas koncentracji.

Spływ wód opadowych i przemieszczanie się fali widoczne były również we wzroście stanu wody na Rabie. Pomiędzy godz. 17:00 a 19:00  odnotowano w poszczególnych profilach następujące wielkości: w  Mszanie Dolnej wzrost do 89 cm, Kasince Małej wzrost do 84 cm, Stróży do 63 cm.

Na pozostałych rzekach i potokach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły (stan na godz. 8.00) zwierciadła wód układają się głównie w strefie stanów średnich. Stany wysokie odnotowano na Stryszawce w przekroju wodowskazowym Sucha Beskidzka (ze zmianą dobową do 31 cm), na Białce w przekroju wodowskazowym Łysa Polana oraz na Dunajcu w przekroju wodowskazowym Czchów.

Po gwałtownych i intensywnych opadach, aktualnie na rzekach i potokach obserwuje się spadki stanów wody.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB prognozuje wystąpienie opadów deszczu w całym regionie Górnej-Zachodniej Wisły od 3 mm do 7 mm. Prognozuje się też możliwość wystąpienia burz z opadem gradu i deszczu na obszarze woj. małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego o intensywności od 20 mm do 30 mm.  

Aktualnie pracownicy Wód Polskich prowadzą działania w terenie.
Nasze służby na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i obiektach będących w naszej administracji.

Analizę wykonano w oparciu o dane pochodzące z systemu hydrologii IMGW-PIB.

Tenczynka 7