W związku z faktem, iż na lokalnych portalach internetowych (beskidzka24.pl, Wadowice 24.pl) pojawiają się artykuły dotyczące procesu negocjacyjnego pomiędzy Wodami Polskimi, a Gminą Mucharz w sprawie udostępnienia gruntów nad Jeziorem Mucharskim, przedstawiamy stanowisko RZGW w Krakowie.

Na wstępie należy zaznaczyć, że informacje zawarte w publikacjach, mają charakter jednostronny, prezentujący tylko i wyłącznie stanowisko Gminy Mucharz.

Nikt z dziennikarzy nie zwrócił się do RZGW w Krakowie z pytaniami w powyższej sprawie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami udostępnienie gruntów możliwe jest jedynie poprzez zawarcie umowy dzierżawy, w trybie art. 264 ustawy Prawo wodne, o czym Gmina Mucharz została poinformowana. Stawki obowiązujące przy zawieraniu tego typu umów określone zostały w Zarządzeniu Nr 3/2019 Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 04.03.2019 r. w sprawie wprowadzenia Procedury gospodarowania mieniem Skarbu Państwa będącym we władaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Zarządzenie to obowiązuje wszystkie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGW WP.

Gmina Mucharz uznała, że stawki te są za wysokie, w związku z czym odbyło się w tej sprawie spotkanie z  Prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysławem Dacą. Prezes pozytywnie rozpatrzył prośbę Gminy Mucharz,  w związku z czym  sporządzona została umowa dzierżawy, w której zastosowano preferencyjne stawki dla Gminy Mucharz. Umowa została przekazana Gminie.

Należy tutaj zaznaczyć, że była to standardowa umowa dzierżawy zawierana przez Wody Polskie. Obecnie w RZGW w Krakowie zawartych jest około 1200 takich umów dzierżawy z rożnymi podmiotami, a w najbliższym czasie tożsama umowa podpisana zostanie z Wójtem Gminy Stryszów.

Gmina Mucharz nie zaakceptowała umowy i zwróciła się do RZGW w Krakowie o wprowadzanie zmian do jej zapisów. Po przeprowadzonych analizach, RZGW w Krakowie zmieniło część zapisów umowy, zgodnie z propozycjami Gminy Mucharz. Pozostałe zapisy nie mogły ulec modyfikacji, gdyż nie zabezpieczałyby we właściwy sposób interesów Wód Polskich.

Pomimo odstąpienia od stawek wynikających z obowiązujących procedur, zmiany niektórych zapisów stosowanych standardowo w umowach, Gmina Mucharz odstąpiła od zawarcia umowy.