W dniu 26 czerwca 2019 r. na łamach Gazety Krakowskiej ukazał się artykuł Bogumiła Storcha pt. „Latem jezioro nie dla turystów”. Częściowo ta sama problematyka została poruszona w artykule opublikowanym na portalu internetowym www.wadowice24.pl w dniu 24 czerwca pt. „Rozmawiają o brzegach i zaporze w Świnnej. Tymczasem wody ubywa i… nie wolno łowić ryb!”. Obie publikacje stawiają  w niekorzystnym świetle działania PGW WP RZGW w Krakowie w aspekcie koniecznych prac osuwiskowych nad Jeziorem Mucharskim.

W związku z tym, iż artykuły wywołały wiele pytań i komentarzy wśród społeczności lokalnej, pragniemy poinformować, że szereg treści zawartych w artykułach jest nieprawdziwych, a to skutkuje wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Po pierwsze nieprawdą jest, iż „mieszkańcy nie byli informowani o żadnych planach dotyczących jeziora…, a komunikat dotarł do nich z kilkutygodniowym opóźnieniem” .

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, z dużym wyprzedzeniem, bo  w dniu 13.03.2019 r., umieścił informację na swojej stronie internetowej dotyczącą robót przy osuwiskach w Świnnej i Ostałowej. Dodatkowo w dniu 12.03.2019 r. ta sama informacja została wysłana do mediów lokalnych.

Po drugie, nieprawdą jest sformułowanie w tytule artykułu redaktor Kariny Płaszczycy, iż „…nie wolno łowić ryb”. Podobne stwierdzenie zawarte jest w publikacji Bogumiła Storcha  „…Wody Polskie przekonują, że wyłączenie zbiornika z połowów…” .

Komunikat dotyczący zakazu połowu ryb nigdy nie został wydany przez RZGW w Krakowie. Nie ma również innych dodatkowych ograniczeń, niż te które zostały wskazane w  Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb w Obwodzie Rybackim Zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawa nr 2, ustalonym przez Dyrektora RZGW w Krakowie.

Dodatkowo, Dyrektor RZGW w Krakowie z uwagi na roboty budowlane polegające za zabezpieczeniu aktywnych osuwisk wokół zbiornika wodnego Świnna Poręba, informował osoby, które nabyły uprawnienia do połowu ryb  w Obwodzie Rybackim Zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawa nr 2 o ograniczeniach amatorskiego połowu ryb na skutek konieczności obniżenia poziomu piętrzenia zbiornika wodnego.  Informacja taka została zamieszczona na stronie internetowej RZGW w Krakowie już w dniu 14 marca 2019 r.

Po trzecie, Redaktor Bogumił Storch stwierdza, iż „umowy z WOPR Mucharz nie podpisano, a wręcz nakazano jej rozbiórkę baraku nad brzegiem jeziora”.

W istocie, to prawda, że RZGW w Krakowie nakazał rozbiórkę baraku WOPR Mucharz. Przesłanki tego działania są jednak całkowicie oczywiste i racjonalne.

Regionalne Ochotnicze Wodne Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Częstochowie Samodzielna Drużyna w Mucharzu nie posiada wpisu do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwane dalej "podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego".  Powołany przepis prawa jednoznacznie określa, iż tylko podmioty legitymujące się stosownym wpisem do rejestru mogą wykonywać na terenie zbiornika wodnego Świnna Poręba czynności związane z ratownictwem wodnym.

Brak wpisu do rejestru jest więc czynnikiem dyskwalifikującym WOPR MUCHARZ.

Niezależnie od niekorzystnych, ale ograniczonych czasowo,  skutków dla społeczności lokalnej związanych z zabezpieczeniem osuwisk w Świnnej Porębie i Ostałowej, prace te  są  konieczne i potrzebne. Wykonanie ich to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Stabilizacja gruntów na stokach  pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół jeziora Mucharskiego. Dodatkowo,  wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią.