Piknikiem edukacyjnym na zbiorniku Cedzyna PGW Wody Polskie wraz z partnerami programu uroczyście zainaugurowało tegoroczną edycję programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna  wodzie” w województwie świętokrzyskim. Wydarzenie przyciągnęło setki uczniów szkół podstawowych z regionu, którzy brali udział w licznych konkursach, pokazach oraz mieli okazję przepłynąć się po akwenie w łodzi Wód Polskich. Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania swoich szkół do programu – jesteśmy obecni w całej Polsce!

„Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” to program edukacyjny Wód Polskich, który kładzie nacisk na nieszablonowe podejście do kwestii wody i wyzwań z nią związanych. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska oraz bezpiecznego zachowania nad wodą. Od momentu pierwszej edycji w 2019 roku w programie uczestniczyły już setki szkół podstawowych w całej Polsce. W naszych działaniach wspierają nas partnerzy tacy jak Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne czy Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Chętnie organizujemy wydarzenia plenerowe dla dzieci, gdzie łączymy edukację z dobrą zabawą. Właśnie tak wyglądała inauguracja programu Aktywni Błękitni w województwie świętokrzyskim, którą zorganizowaliśmy w malowniczym otoczeniu zbiornika wodnego Cedzyna. 

 

6 października, w uroczystej inauguracji programu Aktywni Błękitni na terenie Zbiornika Wodnego Cedzyna wzięły udział setki uczniów. Elementem wydarzenia było wodowanie łodzi, pokazy psów policyjnych oraz występ iluzjonisty! Następnie dzieci mogły wybrać się na rejs dookoła zalewu łodzią Wód Polskich, a także zwiedzić stoiska Wód Polskich oraz Policji, Straży Pożarnej i WOPR.

Zbiornik wodny Cedzyna ma bogatą przeszłość – zalew w tym miejscu istniał już 400 lat temu. Obecny obiekt jest dużo młodszy – ma jakieś 50 lat i służy przede wszystkim do wypoczynku dla mieszkańców pobliskich Kielc. O roli gospodarki wodnej, a także edukacji wodnej dla społeczeństwa opowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich obecni na wydarzeniu - Grzegorz Witkowski, Wiceminister Infrastruktury, Wojciech Skowyrski - Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, Radosław Radoń, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Joanna Sasal, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej PGW Wody Polskie.

 

Zapisz swoją szkołę do Aktywnych Błękitnych!

Drogi Nauczycielu, zachęcamy Ciebie do włączenia swojej szkoły podstawowej do naszego programu edukacyjnego! Udział jest całkowicie bezpłatny, za to oferujemy dużo edukacyjnych możliwości. Lekcje w szkołach z ekspertami Wód Polskich, przystępna wiedza zawarta w materiałach dydaktycznych, ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, pikniki edukacyjne, a także zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych i lodołamaczy – to i wiele więcej oferujemy dla uczestników programu. Nabór trwa do końca listopada, zapraszamy! Więcej informacji pod linkiem:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni