W dniu 19 czerwca 2023 r. na terenie gminy Łodygowice przeprowadzono akcję usuwania barszczu Sosnowskiego. Akcja zorganizowana została przez PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Żywcu, Urząd Gminy Łodygowice, Fundację Zaangażowani.pl, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Bielsku-Białej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego jest skomplikowane i wymaga dużej konsekwencji oraz systematyczności w działaniu. Jest to roślina silnie toksyczna dla ludzi i zwierząt. Każda styczność z nią niesie ze sobą ryzyko zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Jako gatunek inwazyjny charakteryzuje się dużą ekspansywnością, stwarzając tym zagrożenie dla wód płynących, w tym terenów nadbrzeżnych dostępnych dla turystów i mieszkańców. Ważnym jest zatem jej zwalczanie, przy czym wskazać należy, iż zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Skuteczne usuwanie barszczu opiera się na znajomości cyklu życia rośliny. Jedną z najpopularniejszych metod mechanicznego usuwania roślin jest wykaszanie w odpowiednim okresie wzrostu. Zaleca się przynajmniej 2-3-krotne powtarzanie zabiegu w ciągu roku, biorąc pod uwagę szybkość wegetacji rozsianych nasion barszczu. Rośliny, które zostaną zniszczone w ciągu pierwszego roku, nie zdążą wykształcić nasion.

 

Oprócz opisanej akcji usuwania Barszczu z naszymi Partnerami, w ramach prac utrzymaniowych w 2023 r. Zarząd Zlewni w Żywcu zaplanował trzykrotne usuwanie barszczu z terenu 9 potoków na obszarze gmin powiatu żywieckiego i bielskiego, na powierzchni ok. 0,88 ha.

Szacowany koszt zadania to ponad 80 tysięcy złotych.