W ramach akcji do rzeki Wisły w Połańcu został wpuszczony narybek m.in. szczupaka, karpia, karasia, jazia, bolenia czy okonia. Akcję połączono z kampanią edukacyjno-ekologiczną Enei i Wód Polskich, w którą zaangażowano młodzież szkolną.

Wiosna to czas intensywnego zarybiania różnych zbiorników wodnych. W miniony wtorek, w ramach wiosennej akcji zarybiania Wisły w Połańcu, do rzeki wpuszczono 500 kg narybku w różnym wieku i różnej wielkości. 

Celem zarybiania jest stworzenie pełnowartościowego ekosystemu oraz wzmocnienie lokalnej populacji tradycyjnych polskich ryb. Wiele gatunków ryb stanowi swoisty „filtr” dla wód, oczyszczając je z roślinności czy fitoplanktonu i poprawiając tym samym ich ogólny stan. W tym roku do Wisły trafiło pół tony mieszanki narybku m.in. szczupaków, karpi, karasi, jazi, boleni czy okoni.

W akcję połączoną z kampanią edukacyjno-ekologiczną Enei Połaniec i Wód Polskich, tym razem zaangażowano ponad dwustu uczniów szkół podstawowych z terenów sąsiadujących z elektrownią Połaniec.

Podczas wydarzenia młodzież za pomocą ciekawych gier, zabaw i konkursów, mogła poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska naturalnego, w tym wody, a także dowiedzieć się jak korzystać z Wisły w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. 

Organizacja tegorocznego wydarzenia została wsparta przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu, koło PZW numer 32 przy elektrowni w Połańcu, Gospodarstwo Rybackie w Rytwianach,  Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz samorząd.

WODNA ODYSEJA RYBY