Co się kryje we wnętrzu zapory wodnej? Jak głębokie jest Jezioro Mucharskie? Dlaczego trzeba hodować ryby i jak to się robi? Ile lat żyją jesiotry? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła 2 w Stryszowie, którzy są Aktywni Błękitni i świętowali z RZGW w Krakowie - Dzień Ziemi.

 

To było naprawdę aktywne zwiedzanie! Na początek przed młodymi miłośnikami wodnych historii swoje drzwi otworzył ośrodek zarybieniowy. Uczniowie z bliska mogli zobaczyć wszystkie hodowane przez nas ryby. Oczywiście największe wrażenie zrobiły na nich nasze piękne jesiotry, które są dumą ośrodka. Nie każdy ma w końcu okazję spotkać się z prawie dwumetrową rybą i mieć ją zarazem na wyciągnięcie ręki. Aktywni Błękitni zwiedzili też wnętrza gdzie rybki są naprawdę malutkie i pomogli nam je dokarmić.

 

DSC00885mini23

 

Potem przyszła pora na trochę wspinaczki. Żeby wejść na zaporę trzeba pokonać prawie sto stromych schodów. To był dobry trening dla ciała, zanim przyszła strawa dla ducha. Na szczęście trud był godzien widoku, który rozpoztarł się po zdobyciu szczytu. Jezioro Mucharskie z korony zapory wygląda wspaniale, a do tego wszystko otoczone górami. Dzięki temu można było też zobaczyć jak okazale z góry prezentuje się ośrodek zarybieniowy, który dopiero co odwiedzili. Jednak największą ciekawość Aktywnych wzbudzało to kryje się wewnątrz zapory.

 

DSC00943mini23

 

Dlatego nasi goście zostali oprowadzeni po galerii, która znajduje się głęboko pod ziemią. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, których nawet byśmy się nie spodziewali, np. niektórzy po raz pierwszy widzieli aparat telefoniczny ze słuchawką starego typu. Na koniec czekała ich jeszcze walka o nagrody w naszym konkursie - nikt nie wyszedł z pustymi rękami! Dzięki za wspólne świętowanie. Mamy nadzieję, że to pobudzi wasze zainteresowania związane z wodą.