Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz strona społeczna uzgodniły, że będą współpracować w celu podniesienia walorów przyrodniczych rzeki Raby.

 

Taką konkluzją zakończyło się spotkanie w siedzibie RZGW Kraków, na którym omawiano sposoby polepszenia atrakcyjności wód rzeki Raby. Przekazano stronie społecznej informacje z podjętych działań, których efekty będą widoczne już wkrótce: - Na początku lutego zlecimy opracowanie ekspertyzy dotyczącej stalowych zamknięć upustu dennego zbiornika wodnego Dobczyce wraz z ewentualną koncepcją naprawy. Jeżeli taka będzie konieczna, znajdą się na to środki – zapewnił podczas spotkania Radosław Radoń - Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, RZGW w Krakowie. Opracowanie ekspertyzy nie powinno zająć więcej niż kilka miesiący.

 

spoti2

 

Ekspertyza pozwoli określić czy możliwe jest ograniczenie przedostawania się osadów dennych ze zbiornika do rzeki. To najprawdopodobniej właśnie głównie za sprawą tych osadów w okresach niżówki kolor wody w rzece Rabie staje się mało atrakcyjny i budzi zaniepokojenie ekologów. Jest to jednak zjawisko naturalnie związane z pracą zbiorników wodnych i nie powinno budzić niepokoju. Niestety, kiedy jest mało opadów, osady denne mogą stanowić większy procent w wodach rzeki poniżej zbiornika i stają się bardziej zauważalne.

 

spoti3 

 

Niskie poziomy wód w rzekach są w ostatnich latach wyjątkowo dotkliwe. W związku z postępującymi zmianami klimatu problem ten może się niestety pogłębić. Dlatego PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie zapewniły obecnych na spotkaniu ekologów i samorządowców, że działają także w kierunku opracowania koncepcji przeciwdziałania niedoborom wody w zlewni rzeki Raby poniżej zbiornika Dobczyce z elementami analizy jakości wody: - Chcielibyśmy, żeby taka koncepcja powstała jak najszybciej – podkreślił Radosław Radoń. Strona społeczna zaproponowała, że prześle do wykorzystania w powyższej koncepcji propozycje zakresu badań parametrów fizycznych, fizyko-chemicznych i chemicznych substratu dennego rzeki oraz zakresu badań hydrobiologicznych.

 

Podstawowe informacje na temat zbiornika wodnego w Dobczycach znajdąują się w poniższym linku:

https://krakow.wody.gov.pl/o-wodach-polskich/zbiorniki-rzgw-w-krakowie

 

Dobczyce6v6