W ramach inwestycji " Odtworzenie ciągłości ekologicznej Wisły i dolnych odcinków rzek Soły i Skawy" Wody Polskie realizują budowę i przebudowę 7 przepławek na rzekach Wiśle (Dwory, Smolice), Sole (Bielany, Broszkowice) i Skawie (Wadowice, Podolsze i Grodzisko). Przebudową objęto stopnie: na rzece Wiśle - na tzw. Węźle Dwory i Weźle Smolice, na rzece Skawie w obrębie miejscowości Podolsze, Wadowice i Grodzisko oraz na rzece Sole w miejscowosci Broszkowice.
Realizacja inwestycji pozwoli na zapewnienie zwierzętom żyjącym w środowisku wodnym swobodnej migracji, która ma ogromne znaczenie w kontekście odbudowy cennych ekosystemów. Przyczyni się to do ochrony bioróżnorodności i wpłynie na poprawę stanu jednolitych części wód powierzchniowych.
Obecnie na wszystkich zadaniach trwają intensywne prace.
W trakcie realizacji jest przepławka Smolice, omijająca stopień podpiętrzający na Wiśle w obrębie miejscowości Podolsze i Jankowice. Wykonano ścianki szczelne, kotwy gruntowe wzmacniające stabilność istniejącej ścianki Iarsena oraz zwiększono stabilność podłoża przed przepławką. Zakończono roboty ziemne, wykonano płytę denną, a obecnie trwają prace zbrojeniowe ścian i przegród komory przepławki.
W ramach budowy przepławki Dwory, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych, wykonano też płytę denną. Zakończono wykonanie ścian i przegród. Trwają prace przy układaniu narzutu kamiennego w dnie. Przebudowa stopnia – bystrza jest na etapie ukończenia. Na całym bystrzu zakończono układanie narzutu i głazów kamiennych.
W ramach realizacji przepławki Bielany w formie obejścia bystrza na rzece Sole, zostały zrealizowane wszystkie roboty pomiarowe i porządkowe terenu. Istniejące bystrze zostało uzupełnione głazami kamiennymi. Trwają prace przy wykonywaniu tamy poprzecznej z koszy siatkowo-kamiennych na faszynowej wyściółce oraz kamiennych opasek brzegowych.
Broszkowice, to kolejna przepławka na Sole, tym razem komorowa - przy jazie, która w rezultacie zostanie przebudowana na przepławkę jednoszczelinową z wykorzystaniem elementów przepławki istniejącej. Wykonano wszystkie prace pomiarowe, porządkowe terenu przepławki, wykonano żelbetowe cokoły w komorze przepławki, wypełniono jej komory narzutem kamiennym, wykonano ścianki szczelne oraz narzut kamienny na wlocie.
Budowa przepławki Wadowice na rzece Skawie – omijającej próg piętrzący w obrębie Wadowic, obejmuje między innymi budowę przepławki dwufunkcyjnej – dla ryb i kajakarzy tzw. „szczotkowej”. W obrębie zadania wykonano wszelkie niezbędne prace związane z przesunięciem sieci wodociągowej. Dobiegły końca także prace przy zabijaniu ścianki szczelnej oraz wykonaniu ścian przepławki.
Przepławka Podolsze w korycie Skawy na stopniu wodnym w miejscowości Podolsze, będzie przepławką w formie „plastra miodu”. Na ten moment wykonano prace na około 2/3 szerokości koryta rzeki. W ramach tego zadania przewidziana jest tez między innymi budowa rampy dla spływu kajaków.
Na zadaniu przepławka Grodzisko trwają prace w korycie, wykonywane jest zbrojenie ścian, betonowanie płyty dennej, a w części sekcji zbrojenie przegród.
Zakończenie prac inwestycji "Odtworzenie ciągłości ekologicznej Wisły i dolnych odcinków rzek Soły i Skawy" planowane jest na duga połowę 2023 r.
Przypomnijmy, iż kluczowymi celami realizacji inwestycji są:
- poprawa stanu ekologicznego JCWP oraz odtworzenie historycznych korytarzy migracyjnych pomiędzy Wisłą, Sołą i Skawą;
- przywrócenie naturalnego ruchu rumowiska rzecznego, prowadzące do ograniczenia niepożądanej erozji dennej koryt rzecznych;
- przywrócenie ekologicznej ciągłości powierzchniowych wód płynących oraz spójności sieci obszarów Natura 2000 na odcinku objętym Projektem;
- zwiększenie szansy na zachowanie siedlisk przyrodniczych oraz adaptację do zmian klimatycznych prowadzącą do uodpornienia ekosystemu na klęski żywiołowe;
- wykonanie urządzeń umożliwiających przeprawę kajaków i łodzi przez istniejące poprzeczne budowle hydrotechniczne.
Łączny koszt realizacji projektu wyniesie niemal 56 mln zł.
Projekt jest realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.