Małopolska już wiele razy musiała zmagać się ze skutkami silnych opadów deszczu. Ukształtowanie terenu w naszym województwie powoduje, że często mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Niewątpliwie i w tym sezonie takie dynamiczne zjawiska pogodowe się pojawią. Służby są gotowe do niesienia pomocy i usuwania skutków silnych opadów - zarówno od strony posiadanego sprzętu, jak i doświadczonych kadr.
Dziś kwestie te – związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem przeciwpowodziowym w Małopolsce – były omawiane na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się ono pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity na terenie zbiornika przeciwpowodziowego Świnna Poręba na rzece Skawie.
Wśród szczegółowych tematów, które zostały przedstawione na posiedzeniu, była m.in. ocena stanu infrastruktury przeciwpowodziowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odebrał także meldunki dotyczące realizacji zadań w zakresie usuwania skutków powodzi oraz gotowości sił i środków ochrony przeciwpowodziowej do realizacji zadań w sytuacji zagrożenia powodziowego i powodzi. Jednym z tematów była także osłona meteorologiczna i hydrologiczna województwa małopolskiego z wykorzystaniem funkcjonalności Monitora IMGW-PIB.
W posiedzeniu WZZK udział wzięli przedstawiciele: Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, „TAURON” Dystrybucji – Spółki Akcyjnej w Krakowie. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych – wójtowie gmin Mucharz, Stryszów oraz Zembrzyce.
– Takie zbiorniki jak Świnna Poręba zapewniają bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców niżej położonych miejscowości. To jeden z elementów systemowych, które składają się na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Małopolski. W ubiegłym roku Polacy otrzymali łącznie 86 alertów RCB. Aż 65 z nich dotyczyło warunków pogodowych. Niemal co trzeci obowiązywał Małopolskę. Musimy się liczyć z dynamicznymi zjawiskami pogodowymi, które skutkować będą lokalnymi podtopieniami czy nawet powodziami. Jesteśmy gotowi. Proszę wszystkie służby o dokładne monitorowanie sytuacji i ścisłą współpracę. Apeluję zarazem do mieszkańców o poważne traktowanie alertów pogodowych, jeżeli takowe będą wydawane – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– RZGW w Krakowie prowadzi intensywne działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej w Małopolsce. Realizujemy działania inwestycyjne na łączną kwotę ponad 820 mln zł. Są to zadania związane z modernizacją wałów, budową polderów, zbiorników retencyjnych czy wielozadaniowych. Zbiorniki pełnią kluczową rolę w trakcie powodzi, chroniąc mieszkańców. Na przykładzie zbiornika Świnna Poręba możemy to powiedzieć z całą stanowczością. Zbiornik ten uchronił przed powodzią mieszkańców Krakowa w 2010 i 2014 r., redukując falę wezbraniową na Skawie – mówiła dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora.
Po posiedzeniu odbył się pokaz sprzętu strażackiego na zaporze w Świnnej Porębie.
{gallery}krk/Zespolsp{/gallery}