W związku z uruchomieniem dla żeglugi nocnej szlaku na odcinku od Tyńca do stopnia wodnego Dąbie, przedstawiciele Wód Polskich i Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie przeprowadzili wczoraj jego inspekcję.
Można już bezpiecznie korzystać również po zmroku ze szlaku żeglugowego rzeki Wisły na odcinku od Tyńca do stopnia wodnego Dąbie. Jedynie z uwagi na trwające prace budowy mostów w ramach SKA nie zaleca się kursów pomiędzy stopniem wodnym Dąbie a nowo budowanymi mostami. W ramach zadania pn. „Utrzymanie szlaku żeglugowego – roboty utrzymaniowe - Wymiana oznakowania na odcinku od stopnia wodnego Dąbie do Tyńca” zakończono modernizację i odnowienie oznakowania nawigacyjnego na Wiśle.
Wykonane prace stanowią pierwszy etap planowanych wymiany oznakowania i dostosowania do żeglugi całodobowej całej drogi wodnej administrowanej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Znaki żeglugowe wykonano w standardzie odblaskowym, co umożliwi armatorom bezpieczne pływanie. Aby w pełni korzystać z poruszania się po szlaku po zmroku, jednostki pływające zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą być wyposażone m.in. we właściwe oświetlenie nawigacyjne.
Całkowity koszt zrealizowanych prac wyniósł ponad 700 tys. zł i został pokryty w całości z budżetu Wód Polskich.
W planach Wody Polskie mają już realizację kolejnych odcinków tj. od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz oraz od Tyńca do Oświęcimia.