Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wraz z Gminą Miejską Kraków wykona grodzice winylowe na prawym brzegu Serafy w rejonie osiedla Złocień oraz obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów. To kolejne zabezpieczenie przeciwpowodziowe w dolinie Serafy. W tej sprawie odbyło się spotkanie z mieszkańcami.
Wykonanie grodzic winylowych jest możliwe tylko i wyłącznie za zgodą wszystkich mieszkańców przez, których działki będą przebiegać zabezpieczenia. W trakcie spotkania Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora przekonywała o potrzebie wykonania takich zabezpieczeń, bo pozwolą one podnieść bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców oraz informowała, że brak zgody mieszkańców nie pozwoli zrealizować zadania na odcinku, za które odpowiedzialna jest Gmina Miejska Kraków.
W wyniku prac koryto rzeki Serafy zostanie dostosowane do aktualnie występujących warunków przepływu i obecnego zagospodarowania przyległych terenów. Jego parametry zostaną skorygowane tak, aby uzyskać odcinkowo efekt zwiększenia pojemności. Podniesienie i wyrównanie rzędnych opasek brzegowych za pomocą murów z grodzic winylowych na odcinkach powodującym bezpośrednie zagrożenie dla zabudowy mieszkaniowej pozwoli na osiągnięcie odpowiednich parametrów hydraulicznych koryta zapewniających bezpieczny spływ wód wezbraniowych.
Zadania zabezpieczające dolinę Serafy mają być realizowane w następujący sposób:
Wykonanie muru z grodzic winylowych na prawym brzegu na odcinku w rejonie osiedla Złocień – PGW Wody Polskie – szacunkowa wartość około 2 mln zł.
Wykonanie muru z grodzic winylowych odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów – Gmina Miejska Kraków - szacunkowa wartość około 10 mln zł. Wysokość grodzic wyniesie od 50 centymetrów do 1 metra.
Grafika poglądowa zamontowanej grodzicy
Przypomnijmy, iż rzeka Serafa na terenie Miasta Krakowa przebiega przez tereny intensywnie zurbanizowane. W sytuacji coraz częściej pojawiających się wyjątkowo intensywnych opadów, stanowi realne zagrożenie dla zabudowanych terenów przyległych oraz istniejącej infrastruktury. W wyniku uszczelnienia zlewni związku z rozwojem urbanistycznym miasta, w czasie gwałtownych wezbrań koryto nie jest w stanie pomieścić szybko spływających wód opadowych. Zalewane i podtapiane są tereny sąsiadujące z kortem rzeki, uszkadzane są skarpy brzegowe i budowle regulacyjne. Realizacja tradycyjnych prac utrzymaniowych polegających na wykaszaniu roślinności, udrożnieniu koryta, usuwaniu zatorów, czy remontach uszkodzonych ubezpieczeń nie jest w stanie przynieść wystarczających efektów w postaci istotnego zmniejszenia zagrożenia powodziowego.