Protestujemy przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji pojawiających się w prasie na temat budowy Zbiorników przeciwpowodziowych w zlewniach rzeki Raby oraz rzeki Skawinki w powiecie myślenickim.

W odniesieniu do publikacji pojawiających się w mediach informujemy:

1. Nieprawdą jest, że powódź która dotknęła Głogoczów i Krzyszkowice (w powiecie myślenickim) w lipcu br. spowodowana była rezygnacją z realizacji inwestycji w zlewni Raby. Wymienione miejscowości nie są położone w zlewni rzeki Raby, a w zlewni rzeki Skawinki, co przedstawia załączona mapa. Zwracamy uwagę, iż Wody Polskie od początku swojego istnienia (2018 r.) czynią intensywne starania o dofinansowanie zadań przeciwpowodziowych na zlewni rzeki Skawinki m.in. budowy zbiornika na potoku Głogoczówka, zlokalizowanego powyżej miejscowości Głogoczów, w celu umieszczenia ich w konkretnej perspektywie czasowej.Mapa Raba i Skawinka

2. Fałszywym jest także stwierdzenie, że odstąpiono od wykonania zbiorników przeciwpowodziowych na Rabie. Zadania obejmujące ich budowę ujęte są bowiem w obowiązującym Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz w realizowanym obecnie projekcie aktualizacji ww. planu. Dodatkowo reagując na zmiany klimatyczne oraz weryfikując podejście do gospodarowania wodą, które obecnie skoncentrowane musi być nie tylko na ochronie przeciwpowodziowej, ale również na działaniach ograniczających skutki suszy, Wody Polskie podejmują starania, aby w nowej perspektywie nie zawężać funkcji zbiorników planowanych w zlewni Raby wyłącznie do suchych, lecz wykorzystać część ich pojemność do retencjonowania wody.

3. Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, iż zbiorniki nie zostały zrealizowane ze względów politycznych. O odstąpieniu od realizacji zadania w tym okresie, zdecydowano z uwagi na fakt, że dokumentacja była w bardzo wczesnej fazie przygotowania koncepcji i istniało poważne zagrożenie dla realizacji projektu Banku Światowego (POPDOW), co skutkowałoby utratą środków, a co za tym idzie niegospodarnością. Dokonano więc przesunięcia priorytetów na wykonanie kompleksowego systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Krakowie i Tarnowie poprzez wykonanie m.in. modernizacji obwałowań przeciwpowodziowych wraz z wykonaniem zabezpieczeń powodziowych w rejonie portu Płaszów i Kujawy.

Należy podkreślić, że wszelkie tego rodzaju inwestycje muszą być wprowadzane i wykonywane w porozumieniu i przy ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi oraz w zgodzie z mieszkańcami omawianych terenów. Uzgodnienia ze lokalnym środowiskiem i dobra wola okolicznej społeczności jest kluczowa dla realizacji planowanych działań.

Do priorytetów Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie należy ochrona przeciwpowodziowa, a celem nadrzędnym jest zwiększenie bezpieczeństwa ludzi oraz ograniczanie strat powodziowych. Prowadzimy szereg działań z zakresu kompleksowej ochrony przed powodzią i suszą, jak również związanych z dbałością o dobrą jakość wód. W województwie małopolskim Wody Polskie realizują i przygotowują zadania na kwotę 1 mld 700 mln zł. 

Nieustannie analizujemy dostępne możliwości inwestycyjne na terenie całej Polski, a nasze działania zawsze poparte są merytorycznymi argumentami. Dlatego zachęcamy Wszystkie redakcje do kontaktu z biurem prasowym Wód Polskich, gdzie udzielamy pełnych i rzetelnych informacji na temat działań Naszego Gospodarstwa.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej PGW Wody Polskie