Intensywne opady deszczu o charakterze burzowym, spowodowały gwałtowne wzrosty stanów wód w dorzeczu górnej Wisły, lokalnie przyczyniając się do powstania zjawiska powodzi błyskawicznej. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w zlewni dolnego Dunajca, w której rejestrowane sumy opadu godzinowego dochodziły nawet do 37 mm (w ciągu 2h 47 mm – zlewnia Łososiny). Gwałtowne wzrosty stanów wód odnotowano na Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach - w ciągu dwóch godzin o 276 cm, przekraczając stan ostrzegawczy o 127 cm, Łubince w Nowym Sączu -w ciągu dwóch godzin o 200 cm, przekraczając krótkotrwale – 2h – stan alarmowy o 30 cm, Kamienicy w Nowym Sączu - w ciągu godziny o 70 cm.

Stan alarmowy przekroczony został na Łubince w Nowym Sączu, a stan ostrzegawczy na Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach.

Najbardziej gwałtowny przebieg zjawiska i największe szkody po powodzi błyskawicznej wystąpiły na ciekach niekontrolowanych hydrologicznie, m.in. na potoku Świdnik.

Wezbranie miało charakter lokalny, krótkotrwały, obecnie obserwuje się spadki stanów wód. W strefie stanów wysokich utrzymują się jedynie zwierciadła Białej Tarnowskiej w Koszycach Wielkich oraz Szreniawy w Biskupicach.

Wśród występujących zdarzeń w ciągu ubiegłej doby związanych z występującymi opadami, odnotowano:

W zlewni dolnego Dunajca:

  • Miejscowość Obidza gmina Łącko - zatkane przepusty na dopływach do pot. Obidzkiego, powodujące podtopienie drogi krajowej;
  • Miejscowość Tęgoborze gmina Łososina Dolna - zalane centrum miejscowości oraz droga krajowa;
  • Potok Łubinka w Nowym Sączu przekroczył stan alarmowy w centrum miasta.

W miejscowości Piątkowa, Chomranice, Klęczany, Korzenna, Trzycierz, Wojnarowa wystąpiły lokalne podtopienia.

Służby terenowe Zarządu Zlewni i Nadzorów Wodnych Nowy Sącz, Grybów i Limanowa od rana weryfikują szkody powodziowe po wczorajszej burzy, a grupy konserwatorów usuwają zatory.

Gmina i miasto Kraków:

  • wystąpienie z koryta rzeki Drwinki oraz przelanie się wód przez obwałowanie w rejonie ul. Seweryna Udzieli. W wyniku napływu wody, podtopieniu uległy posesje zlokalizowane wzdłuż ul. Udzieli. W celu oceny sytuacji zostali wysłani na wskazane miejsce pracownicy Zarządu Zlewni w Krakowie. Stwierdzono niedrożny przepust w rejonie przejazdu kolejowego, który spowodował spiętrzenie wód Drwinki i lokalne podtopienia zabudowy przy ulicy Seweryna Udzieli . Służby Wód Polskich usunęły przetamowania;
  • lokalne podtopienia w gminie Zielonki, będące następstwem intensywnych opadów deszczu  i stopnia zurbanizowania i zabudowy obszaru oraz spływu wód ze zlewni powyżej;
  • powalone drzewo po sobotniej burzy, w korycie pot. Bibiczanka, na wysokości posesji Górnickiego 12 w Krakowie. Powalone drzewo usunięto siłami własnymi PGW WP.

Służby terenowe Wód Polskich są w terenie i na bieżąco monitorują sytuację.  \