Jezioro Żywieckie oraz Jezioro Międzybrodzkie to miejsca popularne i licznie odwiedzane  przez turystów niemal przez cały rok. Niestety wiele osób nie dba o środowisko naturalne i zostawia po sobie śmieci. Liczne akcje sprzątania wykonywane przez pracowników Wód Polskich na terenie Żywiecczyzny pokazują, jak wielkim problemem są odpady zostawiane na łonie natury. Praktycznie cotygodniowe działania sprzątające przynoszą kolejne kontenery śmieci.

W dniu 19.06.2021 r. Zarząd Zlewni w Żywcu współorganizował kolejną akcję porządkowania terenów Zbiornika Wodnego Tresna oraz Porąbka w miejscowości Czernichów, rejon potoku Isepnica, a także okolic potoku Suchego. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, wykorzystano łódź patrolową Wód Polskich oraz profesjonalnych nurków wodnych. Łącznie zostało zebranych około 340 worków śmieci.

Działania zostały przeprowadzone wspólnie z Urzędem Gminy Czernichów, a w akcje była zaangażowana Pani Wicemarszałek Województwa Śląskiego Beata Białowąs. Wsparli nas również przedstawiciele z PZW, SSR, Żywiecki Klub Płetwonurkowy, Wodne Pogotowie Ratunkowe Oddział Żywiec, Beskidzkie WOPR Oddział Rejonowy w Żywcu.

Przypominamy, że tylko tydzień wcześniej w tym miejscu, w podobnej dwudniowej akcji oczyszczania brzegów Jeziora Żywieckiego oraz tzw. Ptasiej Wyspy, wspólnie udało się zebrać aż 1000 worków śmieci (11 czerwca - 210 worków, 12 czerwca - 790 worków).

Dodatkowo, mimo że wakacje za pasem, pracownicy Zarządu Zlewni w Żywcu w ramach sprzątania i akcji #WodyToNieŚmietnik zorganizowali w plenerze zajęcia edukacyjne dla dzieci, łącząc je z praktyką, czyli właśnie zbieraniem śmieci. To dodatkowy element działań na rzecz czystości Żywiecczyzny.

Dziękujemy wszystkim organizacjom włączającym się w akcje:
- Miasto Żywiec   
- Miejskie Centrum Kultury
- Beskidzkie WOPR Oddział Rejonowy w Żywcu
- Wodne Pogotowie Ratunkowe Oddział Żywiec
- Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość
- Żywiecki Klub Płetwonurkowy
- PZW Bielsko-Biała
- SSR Żywiec - Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego

Mamy nadzieję, że tego typu działania będą przykładem i nauczą społeczeństwo jak dbać o wspólne dobro.