W ramach akcji "Środowiskowo odpowiedzialni", do rzeki Wisły w Połańcu został wpuszczony narybek m.in. pstrąga, lina, okonia, sandacza, szczupaka, jazia czy certy. Akcja połączona była z kampanią edukacyjno-ekologiczną Enei i Wód Polskich, w którą zaangażowano młodzież szkolną z terenów sąsiadujących z Elektrownią Połaniec.

Do rzeki wpuszczono 500 kg narybku w różnym wieku i różnej wielkości.  Użytkownikiem rybackim na tym odcinku Wisły jest Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu.

- Do naszych działań - zgodnie z operatem rybackim i umową użytkowania rybackiego zawartą z Dyrektorem RZGW w Krakowie - należy zarybianie m.in. rzeki Wisły odpowiednimi gatunkami ryb, w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości - tłumaczy Zbigniew Ciepliński, prezes tarnobrzeskiego okręgu PZW.

Celem zarybiania jest stworzenie pełnowartościowego ekosystemu oraz atrakcyjnego łowiska.

Akcja zarybiania Wisły to także projekt edukacyjno-ekologiczny Enei i Wód Polskich, w który zaangażowana była lokalna społeczność, głównie młodzież szkolna. Ichtiolog opowiadał dzieciom m.in. o łowisku przy Elektrowni Połaniec, które jest strefą gromadzenia się i zimowania ryb wielu gatunków.

- Częścią naszego wspólnego projektu z Wodami Polskimi, Okręgiem PZW w Tarnobrzegu i Kołem Wędkarskim z Połańca jest edukacja dzieci i pogłębianie ich wiedzy z zakresu zoologii i przyrody - mówi Zdzisław Stalica, dyrektor Pionu Zarządzania Środowiskiem w Enea Elektrownia Połaniec, dodając - Jednak naszym głównym celem pozostaje korzystanie z Wisły w sposób odpowiedzialny i zrównoważony oraz wzmocnienie lokalnej populacji tradycyjnych polskich ryb.

- Prowadzimy bardzo dużo akcji na rzecz ochrony środowiska. Stawiamy przede wszystkim na edukację ekologiczną, dzięki której uczymy najmłodszych, uświadamiając im, dlaczego warto dbać o zasoby naturalne oraz co oznacza bioróżnorodność. Wykorzystując formę gier, ekologicznego koła wiedzy, konkursów czy quizów staramy się przekazywać ważne informacje oraz sposoby na ochronę otaczającej nas przyrody – powiedział Krzysztof Sobiecki, dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu PGW Wody Polskie.

- Kanał Elektrowni Połaniec jest najlepszym w okolicy miejscem do prowadzenia zimowiska, a tarło ryb w tym miejscu ma ogromny wpływ na zwiększenie rybostanu rzeki Wisły i jej dopływów. Ma również korzystny wpływa na okoliczne środowisko i ekosystemy, które z biegiem lat nie uległy zanieczyszczeniu, wręcz przeciwnie wzbogaciły się o nowe gatunki zwierząt – powiedział Jarosław Rybicki, prezes Koła Wędkarskiego nr 32, który wędkuje tu od lat.                                                             

Wydarzeniu zarybienia rzeki towarzyszy również przygotowany przez Eneę w ramach kampanii „Środowiskowo odpowiedzialni” konkurs, którego tematem przewodnim było rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania przyrodą własnego regionu, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz zwrócenie uwagi na istotę ochrony przyrody.