Wał przeciwpowodziowy oraz międzywale to dwa kluczowe elementy, które spełniają podstawową rolę w trakcie powodzi.

Wał przeciwpowodziowy w rozumieniu Prawa wodnego  jest obiektem hydrotechnicznym, służącym do bezpiecznego przeprowadzenia wody powodziowej, chroniąc tereny przyległe.

Głównym czynnikiem decydującym o stanie technicznym i stanie bezpieczeństwa wału jest jego jednorodność, a każda ingerencja w nią, np. poprzez sadzenie drzew, stwarza zagrożenie dla szczelności i stabilności wału przeciwpowodziowego.

Korzenie drzew wrastające w korpus i podłoże wału mogą przyczynić się do zwiększenia filtracji przez wał przeciwpowodziowy oraz jego podłoże. Mogą mieć również wpływ na rozluźnienie gruntów w korpusie wału, co może prowadzić do jego zdeformowania. Dodatkowo, drzewa narażone na działanie silnego wiatru mogą zostać wyrwane podczas wichur, powodując uszkodzenia korpusu wału.

Drzewa i krzewy rosnące w międzywalu mogą natomiast powodować ograniczenie spływu wód, oddziaływać na podpiętrzenie fali powodziowej oraz osadzanie się materiału niesionego przez rzekę.

Międzywale to obszar szczególnego zagrożenia powodzią, to wydzielona część terenów nadrzecznych służąca do przeprowadzenia wód powodziowych. Wprowadzanie w tych miejscach wszelkich elementów zakłócających swobodny przepływ wód, stanowi zagrożenie dla ochrony zdrowia i życia ludzi, jak również utrudnia zarządzanie ryzykiem powodziowym.

Dlatego też informujemy, iż zgodnie z art. 176 ust.1 Prawa wodnego w celu zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zakazuje się wykonywania robót lub czynności, które mogą wpływać na szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych, w tym m.in.: sadzenia drzew lub krzewów na wałach oraz w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału oraz wykonywania obiektów budowlanych, kopania studni, sadzawek, dołów oraz rowów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału.

Zgodnie natomiast z art. 175 ust. 1 ustawy Prawo wodne, „W celu zapewnienia właściwych warunków przepływu wód powodziowych właściwy organ Wód Polskich może, w drodze decyzji, nakazać usunięcie drzew lub krzewów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią”.

Przypominamy, iż w myśl art. 258 pkt 5 ustawy Prawo wodne, Wody Polskie reprezentują Skarb Państwa oraz wykonują prawa właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do stanowiących własność Skarbu Państwa nieruchomości gruntowych położonych w międzywalu, nieruchomości pod wałami przeciwpowodziowymi oraz wałów przeciwpowodziowych przyległych do śródlądowych wód płynących.

Stąd  wszelkie działania w tych miejscach WYMAGAJĄ  co najmniej zgody Wód Polskich.