AKTUALIZACJA 23.02.2021 r.

Aktualna sytuacja hydrologiczna

W ciągu minionej doby w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły nie odnotowano opadów atmosferycznych.

Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły jest stabilna i nie uległa znaczącej zmianie w stosunku do doby poprzedniej. Na rzekach i potokach regionu zwierciadła wód układają głównie w strefie stanów średnich. W strefie stanów wysokich układają się lokalnie zwierciadła Wisły w profilu Koło, a także Koszarawy, Szreniawy, Nidy, Mierzawy. W związku ze spływem wód z topniejącej pokrywy śnieżnej, na ciekach dorzecza obserwowano na ogół kilkucentymetrowe wzrosty stanów wód. Na Breniu i Białej Tarnowskiej dobowe wzrosty stanów wód osiągnęły kilkadziesiąt centymetrów (odpowiednio 57 cm i 31 cm). Na Wiśle dominował spadek stanu wody (maksymalnie do 36 cm w Sierosławicach, tendencja dobowa na godz. 6:00 UTC). W regionie nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB nie prognozuje opadów atmosferycznych w regionie.

 

Informacja o zbiornikach

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna oraz na bieżąco monitorowana. W związku ze spływem wód roztopowych obserwuje się zwiększone dopływy do zbiorników. W związku z dużym dobowym przyrostem zwierciadła wody (11 cm) na zbiorniku Świnna Poręba, zadysponowano zwiększenie odpływu do wielkości 25 m3/s. Z Dobczyc utrzymywany jest odpływ wielkości 19,7 m3/s. Rezerwy powodziowe są zgodne z wymaganymi instrukcjami w okresie zimowym. NPP przekroczony jest jedynie na zbiorniku Świnna Poręba (działanie zgodne z zapisami instrukcji). Rezerwa zbiornika do wykorzystania jest obecnie na poziomie 73%. Pełną mocą pracuje elektrownia zbiornika Świnna Poręba.

 


AKTUALIZACJA 22.02.2021 r.

Aktualna sytuacja hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły jest stabilna.

Na rzekach i potokach regionu zwierciadła wód układają się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. W regionie nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.

W ciągu minionej doby, w związku ze spływem wód roztopowych, nadal obserwowane były niewielkie wzrosty stanów wód w górnych częściach zlewni regionu do 11 cm na Sole. Wzrosty stanów wód na Wiśle obserwowane są od ujścia Wisłoki do Zawichostu, maksymalnie o 19 cm, natomiast największy spadek na Wiśle odnotowano w profilu Sierosławice o 24 cm.

Praca zbiorników retencyjnych spowodowała spadki stanów wód poniżej przekrojów zaporowych do 19 cm na Sole w profilu Czaniec.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB nie prognozuje opadów atmosferycznych w regionie.

 

Informacja o zbiornikach

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna oraz na bieżąco monitorowana. W związku ze spływem wód roztopowych obserwuje się zwiększone dopływy do zbiorników. Zadysponowano zwiększenie odpływów ze zbiorników Świnna Poręba i Dobczyce. Rezerwy powodziowe są zgodne z wymaganymi instrukcjami w okresie zimowym. Normalny poziom piętrzenia (NPP) przekroczony jest jedynie na zbiorniku Świnna Poręba, a utrzymywany odpływ wynosi 14,5 m3/s. Wielkość ta nie stwarza żadnego zagrożenia powodziowego w zlewni poniżej przekroju zapory. Pełną mocą pracuje elektrownia zbiornika Świnna Poręba.

 


AKTUALIZACJA 19.02.2021 r.

Aktualna sytuacja hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły jest stabilna. Na rzekach i potokach regionu zwierciadła wód znajdują się głównie w strefie stanów średnich. W regionie nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ciągu minionej doby w związku ze spływem wód roztopowych obserwowane były spadki stanów wód w górnych częściach zlewni regionu do 19 cm na Skawicy, a wzrosty stanów wód koncentrowały się na głównych dopływach Wisły. Również praca zbiorników retencyjnych spowodowała wzrosty stanów wód poniżej przekrojów zaporowych do 33 cm na Rabie. Na Wiśle odnotowano wzrost stanu wody od ujścia Soły do Zawichostu, maksymalnie o 126 cm.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB prognozuje słabe opady, miejscami możliwe są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

 

W związku z rozwojem zjawisk lodowych pracownicy Wód Polskich podjęli trzy interwencje w terenie. Zdarzenia miały charakter lokalny i krótkotrwały. Nie stwarzały zagrożenia powodziowego.

  • Zator z kry na potoku Brzeźnianka - lewobrzeżnym dopływie Dunajca. W miejscowości Brzezna spływająca kra utworzyła zator powyżej mostu na drodze powiatowej. Służby gminne podjęły działania w celu udrożnienia przepływu pod mostem. Sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana;
  • Piętrzenie lodu na Sole w Żywcu.  Między progiem a mostem "Widzyka" utworzył się zator lodowy w wyniku dopływu kry u ujścia rzeki Koszarawy do rzeki Soły. Kra lodowa spływa z rzeki Koszarawy, jednak jej ilości nie powodują wyraźnego zwiększenia zatoru na Sole. Aktualnie sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez terenowych pracowników Wód Polskich;
  • Kra lodowa na Krzyworzece. W rejonie mostu w miejscowości Dolna Skrzynka utworzyła się kra lodowa. Stwierdzono brak zagrożenia związanego z zatorem lodowym na Krzyworzece. Obecnie ciek jest drożny, nie stwierdzono potrzeby podejmowania działań.

 

Informacja o zbiornikach

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna oraz na bieżąco monitorowana. W związku ze spływem wód roztopowych obserwuje się zwiększone dopływy do zbiorników. Zadysponowano zwiększenie odpływów ze zbiorników Świnna Poręba i Dobczyce. Rezerwy powodziowe są zgodne z wymaganymi instrukcjami w okresie zimowym. NPP przekroczony jest jedynie na zbiorniku Świnna Poręba (działanie zgodne z zapisami instrukcji), a utrzymywany odpływ wynosi 25 m3/s. Wielkość ta nie stwarza żadnego zagrożenia powodziowego w zlewni poniżej przekroju zapory. Pełną mocą pracuje elektrownia zbiornika Świnna Poręba.

 


AKTUALIZACJA 18.02.2021 r.

Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły jest stabilna i na bieżąco monitorowana przez pracowników Wód Polskich.

Na rzekach i potokach regionu zwierciadła wód układają się głównie w strefie stanów średnich. W strefie stanów wysokich znajduje się jedynie zwierciadło: Koszarawy zlewnia -Górnej Soły, Stryszawki - Górna Skawa oraz Nidy w profilu Mniszek. W regionie nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.

W ciągu minionej doby dominowały wzrosty stanów wód. Największe wzrosty obserwowane były na Uszwicy do 53 cm, na Stradomce w Łapanowie do 51 cm oraz na Wieprzówce w Rudzach do 47 cm. Wzrosty powyżej 30 cm były również obserwowane punktowo w zlewni Górnej Soły oraz Górnej Skawy. Nieliczne spadki wystąpiły lokalnie do 58 cm na Nidzie w Pińczowie.

Na najbliższą dobę IMGW-PIB prognozuje niewielkie opady atmosferyczne do 1,4 mm  deszczu ze śniegiem i śniegu.

 

Informacja o zbiornikach administrowanych przez RZGW w Krakowie

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna oraz na bieżąco monitorowana przez służby PGW WP. Rezerwy powodziowe są zgodne z wymaganymi instrukcjami w okresie zimowym.

W związku z aktualną sytuacją w zlewni Skawy oraz zwiększonymi dopływami do zbiornika Świnna Poręba, podjęto decyzję o zwiększeniu odpływu od godz. 8:50 UTC do wielkości 30 m3/s. Wielkość ta jednak nie stwarza żadnego zagrożenia powodziowego. Pełną mocą pracuje elektrownia zbiornika Świnna Poręba.