Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora wzięła udział w posiedzeniu Sztabu Kryzysowego, które odbyło się we wtorek 16 lutego br. w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Podczas posiedzenia omawiano bieżącą sytuację pogodową w Polsce.


Podczas posiedzenia, w którym udział wzięli między innymi premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony Narodowej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz przedstawiciele rządu w terenie, zapewniono, że wszystkie odpowiedzialne służby na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w naszym regionie a także zachowują pełną czujność i gotowość do natychmiastowych wzmożonych działań w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.

O sytuacji na obszarze działania RZGW w Krakowie, mówiła Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora - Aktualnie sytuacja w dorzeczu górnej Wisły na obszarze administrowanym przez RZGW w Krakowie (region wodny Górnej Zachodniej Wisły) jest stabilna. We wszystkich zlewniach służby PGW WP stale monitorują sytuację.

 

Ocena sytuacji hydro-meteorologicznej w dorzeczu górnej Wisły wobec prognoz wzrostu temperatur

Utrzymujące się niskie temperatury prowadzą do rozwoju zjawisk lodowych na ciekach, jednocześnie sprzyjają zaleganiu pokrywy śnieżnej (wg obserwacji IMGW-PIB w Tatrach – zlewnia Dunajca –  na Kasprowym Wierchu zalega 167 cm śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów 129 cm, w zlewni Soły do około 40 cm, w zlewni Raby do około 50 cm). Na rzekach zwierciadła wód układają się głównie w strefach stanów średnich. Obserwowany rozwój zjawisk lodowych na ciekach nie zagraża niebezpieczeństwu piętrzenia zwierciadła wody. Wyjątek stanowi ujściowy odcinek Nidy w miejscowości Pińczów, na którym tworząca się pokrywa lodowa spiętrzyła zwierciadło wody powyżej stanu ostrzegawczego, dochodząc w piątek wieczorem do stanu alarmowego. Aktualnie zwierciadło układa się kilkanaście centymetrów poniżej stanu alarmowego. Sytuacja w terenie na bieżąco jest monitorowana jest przez służby PGW WP RZGW w Krakowie.

Mając na uwadze prognozy meteorologiczne, opracowane przez IMGW-PIB, wskazujące na znaczne ocieplenie pod koniec tygodnia, wzrosty stanów wód spodziewane są we wszystkich głównych zlewniach dorzecza górnej Wisły. Zjawisko to jest związane z topniejącą pokrywą śnieżną. Zbiorniki retencyjne na terenie RZGW w Krakowie są przygotowane na redukcję ewentualnej fali wezbraniowej.

Wśród zjawisk lodowych na rzekach dominuje lód brzegowy nie stanowiąc zagrożenia związanego z piętrzeniem wody wskutek zatorów lodowych w przypadku nagłego ocieplenia w dorzeczu Górnej Wisły. Sytuacja we wszystkich zlewniach jest codziennie monitorowana przez służby PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie.

20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 1

20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 3

 

20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 8

Fot. https://www.malopolska.uw.gov.pl