Lokalizacja:

Ośrodek zarybieniowy mieści się w malowniczej wsi Świnna Poręba w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, na terenie w gminy Mucharz, nad Jeziorem Mucharskim w dolinie rzeki Skawa.

Dane adresowe:

Gospodarstwo Rybackie w Świnnej Porębie - Ośrodek Zarybieniowy
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Świnna Poręba 258, 34-106 Mucharz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (12) 62-84-201; (33) 876-14-79

 

Historia powstania:

Ośrodek zarybieniowy (pow. 5,7 ha) został wybudowany w 2014 r. w ramach budowy zbiornika Świnna Poręba (obecnie Jezioro Mucharskie) w celu minimalizacji skutków przegrodzenia rzeki Skawy zaporą ziemną.

Ośrodek zarybieniowy czyli ….

Mówiąc ośrodek zarybieniowy mamy na myśli przede wszystkim:

  • dwukondygnacyjny budynek wylęgarni i podchowalni ryb o powierzchni ponad 850 m², wyposażony we własną stację uzdatnia wody, wysoko wyspecjalizowane urządzenia do natleniania i zarządzania jakością wód, to tu wszystko się zaczyna…

 

oraz zewnętrzną infrastrukturę hodowlaną w tym m.in.:

  • 10 szt. stawów ziemno - betonowych typu „raceways”
  • 16 szt. basenów rotacyjnych z okrężnym obiegiem wody

Naszym celem jest …

  • produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego do zarybiania publicznych wód płynących
  • utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków i rozwijanie technik wymaganych do hodowli tych gatunków,
  • udział w programach restytucji ryb
  • produkcja i sprzedaż ryb do konsumpcji

 

Musimy jednak pamiętać, że …

Budowa zapory dolinowej, niezależnie od jej rodzaju, zmienia na zawsze całe środowisko życia organizmów wodnych. Pierwsza i najbardziej oczywista zmiana ma miejsce, gdy wody zbiornika wypełniają dotychczasową dolinę podgórskiej rzeki (w tym przypadku mówimy o rzece Skawie), ale wiele zmian zachodzi również poniżej samej zapory. Zapora Świnna Poręba wytworzyła duży, głęboki zbiornik, w którym woda dzieli się na strefy o różnej temperaturze, zależne od jej gęstości. Woda wypuszczana do rzeki Skawy pochodzi z głębokiej, chłodnej warstwy. To spowodowało utratę dotychczasowych siedlisk dla karpiowatych ryb reofilnych poniżej zapory, na rzecz gatunków tolerujących niskie temperatury wody.

 

Produkcja ryb … czyli jak to robimy

Ośrodek zasilany jest grawitacyjnie wodą ze zbiornika Świnna Poręba, z głębokości ponad 30 m poniżej powierzchni wody. Temperatura doprowadzanej wody waha się od 2 do 16°C, w zależności od pory roku. Wylęgarnia wyposażona jest w pięć obiegów zamkniętych (czyli w systemy do produkcji ryb w pełni kontrolowanych warunkach z kilkukrotnym wykorzystaniem tej samej wody).

Zabiegi związane ze sztucznym rozrodem prowadzimy zgodnie z przyjętymi zasadami w rybactwie śródlądowym. W ich realizacji uczestniczy wykwalifikowana kadra pracownicza. Po odłowie tarlaków określa się stopień dojrzałości ryb a od dojrzałych tarlaków pobierane są produkty płciowe: ikra (komórki płciowe samic) oraz mlecz (komórki płciowe samców):


(na przykładzie tarła pstrąga potokowego).

Zabiegi hodowlane przeprowadzane są w sposób, który pozwala zachować różnorodność genetyczną produkowanego narybku. Po przeprowadzeniu sztucznego tarła kolejnym etapem jest umieszczenie zapłodnionej ikry w aparatach inkubacyjnych (np. słoje Weissa).

Po wykluciu larwy przenoszone są do podchowalników, w celu dalszego chowu w systemach recyrkulacyjnych

Gdy młody narybek podrośnie jest przenoszony na zewnętrzne baseny hodowlane, gdzie trzymane są większe ryby.

Możemy się już pochwalić …

Obecnie prowadzimy chów i hodowlę pstrąga tęczowego, pstrąga potokowego, brzany, świnki, lipienia oraz szczupaka (tarlaki, selekty, narybek, wylęg żerujący).

Od 2018 czynnie uczestniczymy w programie Zarybianie Polskich Obszarów Morskich, produkując narybek letni troci wędrownej, którym zarybiane są rzeki zlewni górnej Wisły (Raba, Dunajec).

 
wylęg żerujący pstrąga potokowego

 
narybek pstrąga potokowego

 
narybek świnki


narybek lipienia

 
narybek pstrąga tęczowego

 
narybek troci wędrownej

Wyróżnia nas …

Ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkujących ryby w Polsce wyróżniający się recyrkulowanymi obiegami wody, co warunkuje m.in. stałe warunki dla hodowli ryb, większą wydajność produkcyjną i mniejsze zużycie wody. Uciążliwość ośrodka dla wód rzeki Skawy, ze względu na profil produkcji i nowoczesny system wstępnego oczyszczania wód pobieranych oraz dwustopniowego oczyszczania wód pohodowlanych jest znikomo mała.

Materiał hodowlany uzyskujemy z własnych tarlaków (są to osobniki gotowe do rozrodu) oraz z tarlaków odłowionych ze zbiornika Świnna Poręba. Na bieżąco monitorowany jest stan zdrowia ryb i jakość wody stosowanej do hodowli.

Zaproponowane podczas budowy ośrodka rozwiązania techniczne pozwalają na dostosowanie technologii do zmienionego profilu produkcji. Stopniowo liczba produkowanych gatunków będzie ulegać zwiększeniu m.in. o klenia, jazia, lina, sandacza, suma.

Pracownicy ośrodka posiadają specjalistyczne wykształcenie i wieloletnie doświadczenie w zakresie kontrolowanego rozrodu ryb i obsługi recyrkulowanych obiegów hodowlanych.

Zachęcamy wszystkich hodowców do współpracy. Oferujemy materiał zarybieniowy najwyższej jakości. Dokładamy wszelkiej staranności aby zachować zmienność genetyczną oraz jak najlepszą kondycję ryb.

A nad wszystkim czuwa … On …