Czy jesiotr ostronosy z gospodarstwa rybackiego w Świnnej Porębie zasili polskie rzeki? Taki jest plan. Dlatego już ponad 8 lat temu sprowadzono go z kanadyjskiej rzeki Św. Jana. To część dalekosiężnego planu restytucji jesiotra w Polsce. Kiedy uda się uzyskać produkty płciowe i narybek – zrobimy duży krok w kierunku sukcesu.
Gospodarstwo rybackie w Świnnej Porębie. To tutaj pracownicy Wód Polskich pomagają w utrzymaniu równowagi pomiędzy potrzebami człowieka i natury. Ośrodek powstał w 2014 roku i jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Od 2018 roku obiekty hodowlane zaopatrywane są wodą ze sztucznego zbiornika wodnego - Jeziora Mucharskiego. Ośrodek zarybieniowy powstał w ramach rekompensaty za budowę zapory na rzece Skawie.
Hodowlę i działalność gospodarstwa rybackiego można zobaczyć w poniższym filmie - kliknij w obrazek.
Z gatunków przeznaczonych do zarybienia produkowane są tutaj pstrągi, szczupaki, sandacze, lipienie, świnki i brzany. Ośrodek dochował się własnych stad tarłowych, a część tarlaków jest także pozyskiwana z rzeki Skawy – jednak te tarlaki wracają po tarle do rzeki lub zbiornika – w zależności od tego, skąd zostały pozyskane.
Najambitniejszym planem jest jednak zarybienie polskich rzek wspomnianym wcześniej jesiotrem ostronosym. Gatunek ten uznano za wymarły na całym obszarze państw zlewni Morza Bałtyckiego. Jesiotry wyginęły w tym regionie m.in. z powodu przełowienia. W Polsce, ostatniego jesiotra złowiono w 1965 roku w Wiśle pod Chełmnem. Okaz mierzył 281 cm i ważył 135 kilogramów, ale to nie rekord -zdarzają się nawet długie na ponad 3 metry i jeszcze cięższe.
Jesiotry to wyjątkowo piękne i duże ryby rzeczne. Żyją około 35 lat. Projekt przywrócenia jesiotra bałtyckiego jest działaniem czasochłonnym, co jest ściśle powiązane z biologią gatunku. Jesiotry bałtyckie w hodowli dojrzewają dopiero w wieku 14-16 lat. Niestety, aż tyle czasu trzeba czekać, aż hodowlane osobniki uda się rozmnożyć.
Na obiekty ośrodka zarybieniowego w Świnnej Porębie składają się m.in. baseny zewnętrzne i wylęgarnia. W ośrodku znajduje się 10 stawów ziemno-betonowych, w których hoduje się pstrąga tęczowego i potokowego. Jest 16 basenów rotacyjnych, w których podchowywany jest narybek pstrąga, lipienia oraz 5 obiegów zamkniętych w budynku wylęgarni. Woda tam krąży w obiegach w systemie recyrkulowanym wyposażonym w specjalne komory do uzdatniania wody.
W wyniku budowy zapory zmienił się między innymi skład gatunkowy ryb w rzece poniżej tamy. Produkowane są tu gatunki, którymi zarybiane są wody w okolicy, wody Jeziora Mucharskiego i obwody rybackie Skawa oraz Raba. Woda płynie na ośrodek grawitacyjnie ze sztucznego zbiornika wodnego w ilości 500 metrów na sekundę. Wystarcza to na produkcję 45-50 ton pstrąga tęczowego.
Odtwarzanie bioróżnorodności wód jest jednym z kluczowych działań, które realizują Wody Polskie. Gospodarstwo rybackie w Świnnej Porębie to tego doskonały przykład.
https://krakow.wody.gov.pl/114-nieprzypisany/1596-osrodek-zarybieniowy-w-swinnej-porebie