Wody Polskie w Krakowie Zarząd Zlewni w Żywcu realizują szereg działań inwestycyjnych i utrzymaniowych na swoim terenie. W 2022 r. zrealizowano 158 zadań na łączną kwotę ponad 22 mln zł.  Prace w obszarze zabezpieczenia przeciwpowodziowego prowadzone są również w Żywcu.

 

Remont murów oporowych w Żywcu – etap I 

W rejonie tzw. starego mostu wyremontowano mury oporowe, zlokalizowane na lewej zaporze bocznej zbiornika wodnego Tresna. Prace17012023 prowadzone  były w celu  przywrócenia prawidłowego stanu technicznego urządzeń. Wykonane zadanie, to  kontynuacja prac z 2021 r., gdzie PGW Wody Polskie wykonały remont muru na przeciwległym brzegu, wydatkując na ten cel środki w wysokości ponad 800 tysięcy złotych.

Obecnie, prace polegały na remoncie muru betonowego od strony odwodnej na długości ok. 700 metrów, poprzez skucie, oczyszczenie powierzchni ścian, wykonanie mikropali kotwiących, nałożenie warstwy szczepnej, uzupełnienie ubytków i wykonanie reprofilacja betonów. Ponadto uzupełnione zostały iniektem nieszczelności i pęknięcia, a dylatacje oczyszczone i wypełnione. Dodatkowo w ramach prac wykonany został remont schodów z kostki brukowej, wykorzystywanej przez mieszkańców do częstych spacerów.  Koszt realizowanych prac wyniósł ok. 1,9 mln zł.

 

Konserwacja drenaży, zapór bocznych i rowów opaskowych zbiornika Tresna

Dodatkowo, nad zbiornikiem Tresna prowadzone były prace polegające na wykoszeniu zapór bocznych i czyszczeniu drenaży, które odprowadzają naturalnie spływającą wodę z zawala do jeziora żywieckiego. Zapory boczne zbiornika Tresna, zwane przez mieszkańców potocznie wałami, wykorzystywane są rekreacyjnie, ponieważ przebiega w tym miejscu ścieżka rowerowa. Koszt realizowanych prac wyniósł ok. 519 tysięcy złotych.

 

Wycinka zakrzaczeń i udrożnienie koryta potoku Za Dworem

Potok Za dworem, zlokalizowany jest w rejonie Żywieckiego Szpitala Powiatowego. Przeprowadzone tam prace polegały głównie na wycince zakrzaczeń i porostów oraz udrożnieniu koryta. Oczyszczone koryto pozwoli na swobodny przepływ wód wezbraniowych i zwiększy bezpieczeństwo dla lokalnej infrastruktury i mienia.

17012023potza dworem

 

Udrożnienie koryta potoku Graniczny

Dodatkowo w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, w rejonie Żywieckiego Szpitala Powiatowego wykonano prace utrzymaniowe na potoku Graniczny polegające na zapewnieniu przepływu hydraulicznego cieku. Oczyszczone koryto pozwoli na swobodny przepływ wód wezbraniowych.

 

Zasyp wyrw  i remont ubezpieczeń brzegowych na potoku Sienka w km 0+035-0+115 w m. Żywiec, gm. Żywiec, pow. żywiecki

Kolejne prace remontowo-utrzymaniowe wykonano w sąsiedztwie mostu kolejowego w Żywcu. Erozja boczna wód potoku Sienka powodowała podmywanie skarp brzegowych powodując tym samym zagrożenie dla istniejących zabezpieczeń brzegowych.
Na ujściowym odcinku potoku wykonano zasyp powstałych wyrw brzegowych oraz remont istniejących ubezpieczeń z bruków z kamienia naturalnego. Ponadto koryto zostało oczyszczone z zakrzaczeń.pot. Sienka przed i po

Wykonane prace pozwoliły na zabezpieczenie koryta przed dalszym erozyjnym działaniem wód, a tym samym zwiększone zostało bezpieczeństwo mieszkańców i infrastruktury zlokalizowanej wzdłuż koryta potoku.

W kolejnych latach, Zarząd Zlewni w Żywcu planuje m.in. remont pozostałych 8 stopni na potoku Koszarawa, remont 7 zapór przeciwrumowiskowych na potoku Leśnianka, kontynuacja remontu murów oporowych w Żywcu.